Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pondělí 24.září 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisPoslanci unie podpořili budoucí členy

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 21.11.2002
Poslanci unie podpořili budoucí členy Poslanci Evropského parlamentu se včera ve Štrasburku shodli v požadavku, aby unie ukončila v prosinci vyjednávání s desítkou uchazečů o podmínkách členství, tedy i s Českou republikou a Slovenskem. Sbor zákonodárců přijal také doporučení, které pro kodaňský summit schválila Rada ministrů EU - aby se 1. květen 2004 stal dnem definitivního přistoupení nových členů k unii. Původně se mnozí z nich přimlouvali za 1. březen. Nakonec řekl v debatě předseda zahraničního výboru parlamentu Elmar Brok (CDU), že se nemá cenu hádat "pro pár měsíců".

Poslanci unie podpořili budoucí členy

Poslanci Evropského parlamentu se včera ve Štrasburku shodli v požadavku, aby unie ukončila v prosinci vyjednávání s desítkou uchazečů o podmínkách členství, tedy i s Českou republikou a Slovenskem.

Sbor zákonodárců přijal také doporučení, které pro kodaňský summit schválila Rada ministrů EU - aby se 1. květen 2004 stal dnem definitivního přistoupení nových členů k unii. Původně se mnozí z nich přimlouvali za 1. březen. Nakonec řekl v debatě předseda zahraničního výboru parlamentu Elmar Brok (CDU), že se nemá cenu hádat "pro pár měsíců".

Pro usnesení zvedlo ruku 505 z 555 přítomných poslanců, třicet se zdrželo hlasování a dvacet bylo proti.

Za hlavní deficit u kandidátů považuje Evropský parlament (EP) stále nízkou schopnost uplatňovat unijní právo ve sféře státní správy a justice. Vyzval, aby se kvůli zvládnutí strukturálních fondů lépe připravily také regionální orgány. Česko by také mělo - podobně jako další uchazeči - poslance informovat, co udělá k účinnějšímu potírání organizovaného zločinu. A předložit detailní program k řešení problémů s romskou menšinou v budoucnu.

Usnesení Evropského parlamentu není právně závazné. Roste ale jeho politická váha. Debaty k rozšíření se zúčastnili premiér předsedajícího Dánska Anders Fogh Rasmussen i šéf Evropské komise Romano Prodi.

Jednání se dotklo i tzv. prezidentských dekretů z poválečného Československa. Nevidí v nich z hlediska přistoupení Česka k EU nepřekonatelnou překážku. Jedním dechem ale říká, že "z hlediska moderního právního státu nemá opodstatnění zákon č. 115 z 8. května 1946". Zakotvil beztrestnost násilí proti kolaborantům a zrádcům. Jeho obětí byli po válce i nevinní příslušníci německé a maďarské menšiny.

Pasáž se do usnesení dostala aklamací na základě pozměňujícího návrhu nejsilnější frakce EP. Ta sdružuje zejména křesťanské demokraty. Hartmut Nassauer a Markus Ferber, spolupředsedové (německé) skupiny CDU/CSU, to přirozeně uvítali.

"Trvající platnost paušální beztrestnosti zločinů spáchaných na sudetských Němcích a na Maďarech by hrubě porušila zásady právního státu a lidských práv, jimiž se unie řídí," konstatovali jmenovaní poslanci.

Mají za to, že uvedený postoj EP nabízí Česku možnost vyjít evropskému chápání práva vstříc smířlivým gestem. Přimlouval se za ně v debatě i zpravodaj EP pro Českou republiku Jürgen Schröder (CDU). Komisař pro rozšíření Günter Verheugen k tomu již dříve prohlásil, že dekrety sice nejsou pro vstup ČR do unie relevantní téma, ale případné gesto z české strany "nemůže uškodit".

Včerejší usnesení tento požadavek opakuje.

Drtivá většina europoslanců prokázala vůči Česku i vstřícnost, když do usnesení začlenila požadavek, aby Praha dostala o dva mandáty v Evropském parlamentu více, než jí přiřkla Smlouva z Nice. Bylo by jich pak 22 místo dvaceti. "Institucionální rovnováhu" z Nice to podle poslanců nevychýlí.

Evropští zákonodárci také vyzvali Česko ke splnění závazků kolem Temelína, jak vyplynuly z jeho ujednání s Rakouskem. Do příštího měsíce má příslušná pracovní skupina informovat parlament, nakolik Praha přijatým závazkům ke zvýšení jaderné bezpečnosti dostála.

Mladá fronta Dnes 21.11.2002

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08