Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 20.června 2024   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisKandidátské země zasáhly do jednání o reformě zemědělství EU

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 12.6.2003
Česká republika a ostatních sedm východoevropských přistupujících zemí začalo hájit své zájmy při jednáních o reformě společné zemědělské politiky Evropské unie. Ministři zemědělství Visegrádu, Pobaltí a Slovinska v Lucemburku během jednání o reformě zemědělství v EU předložili z popudu České republiky vlastní iniciativu. Žádají unii, aby brala ohled i na zájmy jejich zemědělců. Diskutovaný návrh reformy, o kterém se již druhý den jedná, chce zrušit závislost zemědělských subvencí na objemu výroby. Chce také zahájit postupné snižování přímých plateb a ušetřené peníze přesunout do rozvoje venkova.

Česká republika a ostatních sedm východoevropských přistupujících zemí začalo hájit své zájmy při jednáních o reformě společné zemědělské politiky Evropské unie. Ministři zemědělství Visegrádu, Pobaltí a Slovinska v Lucemburku během jednání o reformě zemědělství v EU předložili z popudu České republiky vlastní iniciativu. Žádají unii, aby brala ohled i na zájmy jejich zemědělců.

Diskutovaný návrh reformy, o kterém se již druhý den jedná, chce zrušit závislost zemědělských subvencí na objemu výroby. Chce také zahájit postupné snižování přímých plateb a ušetřené peníze přesunout do rozvoje venkova. Přistupující státy ale pro sebe chtějí zachovat objem přímých plateb, které mají dostat jejich zemědělci i tehdy, dohodne-li se EU na této části reformy.

Nováčkové mají hned po vstupu nárok na čtvrtinový podíl přímých plateb, který se bude postupně zvyšovat. Shodne-li se EU na snižování subvencí, dotklo by se to zřejmě i zemědělců z nových zemí. Budoucí členové se tomu chtějí vyhnout.

"Patnáctka rozhoduje v této chvíli o budoucí pětadvacítce a touto deklarací jsme upozornili na tři základní problémy, které vidíme," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Návrh reformy chce také snížit nynější zaručené minimální výkupní ceny mléka a obilnin. Dojde-li k tomu, žádají budoucí členové stejné kompenzace jako patnáctka, nikoliv tedy jejich postupné zvyšování na plnou hodnotu.

Chtějí si také zachovat možnost zálohových plateb nebo regionalizace přímých plateb i tehdy, zvolí-li si zjednodušený systém vyplácení přímých podpor. EU totiž nabídla novým zemím, že si místo standardního způsobu výpočtu a rozdělování přímých zemědělských podpor z fondů EU mohou zvolit metodu zjednodušenou. K té se podle Palase Česko stále více přiklání.

"Máme-li uvažovat v intencích reformy společné zemědělské politiky, to znamená v intencích nových podmínek, které před námi stojí, tak je lepší, jednodušší a levnější vyjít ze zjednodušeného administrování," vysvětlil ministr.

Na jednacím stole ministrů zemědělství EU je nyní kompromisní návrh řeckého předsednictví. Komisař pro zemědělství Franz Fischler dnes řekl, že v EU panuje vůle uzavřít dohodu před summitem EU v Soluni, který se odehraje koncem příštího týdne.

Padne-li rozhodnutí, získá EU potřebnou vyjednávací pozici pro další kolo jednání Světové obchodní organizace.

"Potřebujeme zabránit novým horám nadprodukce, potřebujeme lepší tržní režim pro zemědělské produkty, potřebujeme zabránit tomu, aby nedošlo k neúnosném zvyšování zemědělského rozpočtu," řekl komisař novinářům.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2024 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08