Česká republika a ostatních sedm východoevropských přistupujících zemí začalo hájit své zájmy při jednáních o reformě společné zemědělské politiky Evropské unie. Ministři zemědělství Visegrádu, Pobaltí a Slovinska v Lucemburku během jednání o reformě zemědělství v EU předložili z popudu České republiky vlastní iniciativu. Žádají unii, aby brala ohled i na zájmy jejich zemědělců.
Diskutovaný návrh reformy, o kterém se již druhý den jedná, chce zrušit závislost zemědělských subvencí na objemu výroby. Chce také zahájit postupné snižování přímých plateb a ušetřené peníze přesunout do rozvoje venkova. Přistupující státy ale pro sebe chtějí zachovat objem přímých plateb, které mají dostat jejich zemědělci i tehdy, dohodne-li se EU na této části reformy.
Nováčkové mají hned po vstupu nárok na čtvrtinový podíl přímých plateb, který se bude postupně zvyšovat. Shodne-li se EU na snižování subvencí, dotklo by se to zřejmě i zemědělců z nových zemí. Budoucí členové se tomu chtějí vyhnout.
"Patnáctka rozhoduje v této chvíli o budoucí pětadvacítce a touto deklarací jsme upozornili na tři základní problémy, které vidíme," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Návrh reformy chce také snížit nynější zaručené minimální výkupní ceny mléka a obilnin. Dojde-li k tomu, žádají budoucí členové stejné kompenzace jako patnáctka, nikoliv tedy jejich postupné zvyšování na plnou hodnotu.
Chtějí si také zachovat možnost zálohových plateb nebo regionalizace přímých plateb i tehdy, zvolí-li si zjednodušený systém vyplácení přímých podpor. EU totiž nabídla novým zemím, že si místo standardního způsobu výpočtu a rozdělování přímých zemědělských podpor z fondů EU mohou zvolit metodu zjednodušenou. K té se podle Palase Česko stále více přiklání.
"Máme-li uvažovat v intencích reformy společné zemědělské politiky, to znamená v intencích nových podmínek, které před námi stojí, tak je lepší, jednodušší a levnější vyjít ze zjednodušeného administrování," vysvětlil ministr.
Na jednacím stole ministrů zemědělství EU je nyní kompromisní návrh řeckého předsednictví. Komisař pro zemědělství Franz Fischler dnes řekl, že v EU panuje vůle uzavřít dohodu před summitem EU v Soluni, který se odehraje koncem příštího týdne.
Padne-li rozhodnutí, získá EU potřebnou vyjednávací pozici pro další kolo jednání Světové obchodní organizace.
"Potřebujeme zabránit novým horám nadprodukce, potřebujeme lepší tržní režim pro zemědělské produkty, potřebujeme zabránit tomu, aby nedošlo k neúnosném zvyšování zemědělského rozpočtu," řekl komisař novinářům.