V lesním katastru Horní Planá dochází k opakovanému poškození lesní půdy. Děje se tak při těžbě padlého dřeva po letošních vichřicích. I přes naléhavé volání ekologů, že tato devastace smrtelně zasáhne celý lesní komplex, se v těžbě pokračuje. „Jedná se o největší lesní pohromu na našem území, “ říká vedoucí lesní kampaně Hnutí DUHA Jaromír Bláha. Úředníci ministerstva životního prostředí přitakávají. „Nebál bych se to nazvat kalamitním stavem,“ uvádí jihočeský inspektor Ladislav Krátký. Neshodují se však ve způsobu, jak se současným stavem naložit.
Aktivisté z Hnutí DUHA, kteří vyrazili zkontrolovat průběh těžby, byli zděšeni. „Viděli jsme erozní rýhy po těžké mechanizaci vyježděné až na skalní povrch. Vyvážecí soupravy, které drtily zcela zdravé stromy, když se původní cesty do lesa znehodnotily. Každých dvě stě tři sta metrů následovala holina s katastrofálním úbytem lesní kultury, “ vzpomíná Bláha. Fotografie s vyobrazenou zkázou kolují po internetu. Jsou na nich vidět rozsáhlé lesní plochy rozježděné těžkými stroji na blátivou kaši.
„Podali jsme okamžitě podnět k inspekci životního prostředí a zvažujeme žalobu pro trestný čin proti životnému prostředí,“ říká Bláha. S původním nálezem inspekce nebyli aktivisté spokojení a vyžádali si opakované šetření, které už jim dalo plně za pravdu. Erozní rýhy vážně ohrozí vodní režim v půdě a mohou i po zasypání působit jako drenáž, která odvede vodu z lesa, místo, aby jí napájela stromy.
„Se státní firmou Vojenské lesy bylo zahájeno správní řízení a budeme jednat o pokutě,“ říká Jaroslav Šimeček z ČIŽP. Výši nechtěl upřesnit, ale může být i v řádech statisíců.
Vojenské lesy nemají o publicitu zájem a nikoho do postižených míst nepouštějí. „Když jsme tam jeli dělat reportáž s Českou televizí, vzali nás pouze na místa, kde rozsah škod nebyl tak veliký, takže to výsledný efekt zkreslilo,“ vzpomíná Bláha.
Lesníci jsou nesmlouvaví
V dopadu kůrovce na lesní porosty se názory odborníků rozcházejí. „Do konce roku se musí vytěžit 750 tisíc kubíků dřeva, jinak se kůrovec vylíhne a zničí veškeré lesní porosty,“ strachuje se jihočeský inspektor Ladislav Krátký. „Kůrovec už dávno vylétl. Tomu nezabrání, ale pro budoucnost lesa je poškození půdy daleko horší, než napadení tímto hmyzem. Když vydřete půdu až na skalní podloží, narušíte pitný režim, " říká Jaromír Bláha.
V ústavu půdní biologie v Českých Budějovicích jsou opatrnější. „Za desítky nebo stovky let se obnoví každá půda,“ věří biolog Josef Rusek. Zároveň však dodává, že rostlinná skladba se v takovém případě změní.