Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 24.ledna 2019   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisMládek chce do dvou až čtyř týdnů prosadit omezení dovozu drůbeže

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 10.4.2006
Do dvou až čtyř týdnů by měla ČR prosadit u Evropské komise omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí EU, kde propukly obavy z ptačí chřipky. Díky tomu by se v ČR měla udržet současná produkce drůbežího masa a chovatelé i zpracovatelé by se nepropadali do ztrát. Při dnešní prohlídce velkochovu kuřat a výrobny vajec Druko Střížov to novinářům to řekl ministr zemědělství Jan Mládek.

Do dvou až čtyř týdnů by měla ČR prosadit u Evropské komise omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí EU, kde propukly obavy z ptačí chřipky. Díky tomu by se v ČR měla udržet současná produkce drůbežího masa a chovatelé i zpracovatelé by se nepropadali do ztrát. Při dnešní prohlídce velkochovu kuřat a výrobny vajec Druko Střížov to novinářům to řekl ministr zemědělství Jan Mládek.

"Naší primární strategií je, aby neklesla spotřeba, což se zatím u nás neděje," uvedl. Členské země EU, kde propukla obava z ptačí chřipky, se snaží vyvážet jejich drůbež do států, kde je zatím spotřeba velmi dobrá. "Nejkřiklavějším příkladem je Itálie, kde lidé přešli z kuřat na mořské ryby a snaží se zbavit své produkce za dumpingové ceny v ČR, a to je nefér soutěž," uvedl ministr. Podle něj můžeme, zejména celními bariérami, omezit tento dovoz do tří let po vstupu, nejdéle tedy do 1. května 2007.

"Chci proto aktivovat klauzuli přístupové smlouvy," uvedl Mládek. V tomto týdnu bude mít ministerstvo z ČSÚ data o únorových dovozech a spotřebě. Ty pak zašle Evropské komisi. Podle Mládka by byly ještě varovnější březnové nárůsty importů, ale nechce už čekat další měsíc, aby to farmáře nepoškodilo. "Myslím, že podmínky k omezení dovozů jsou splněny," dodal.

Prezident Agrární komory Jan Veleba řekl, že ČR už pociťuje příliv italských dovozů, které meziročně rostou o desítky procent. Dalšími výraznými dovozci jsou Poláci a Brazilci, snaží se také Francie a Nizozemsko. "Za leden se k nám dovezlo 5651 tun drůbežího masa, což je o 16 procent více oproti celoročním měsíčnímu průměru loňska," uvedl Veleba.

Farmářská cena za kuřata poklesla od začátku roku o dvě koruny na kilogram. Řada firem, podobně jako Druko Střížov, musela zlevnit pod výrobní náklady. Chovatelé kuřic i jednodenních kuřat, ale i zpracovatelé masa nyní zaznamenávají měsíční ztráty blížící se 100 milionům korun. "Pokud by se situace zhoršovala, postihlo by to celé zemědělství, neboť drůbežárny jsou po chovatelích prasat druhým největším odběratelem krmného obilí," uvedl Veleba.

"Se stavem veterinárních opatření ve Střížově jsem spokojen," uvedl Mládek. Farma byla vybrána náhodně a podle Mládka provedla řadu opatření nad rámec nařízení. Státní veterináři také oznámili, že provedli rozbor těl dvou náhodně vybraných kuřat z předchozího dne na přítomnost viru ptačí chřipky. "Výsledky byly podle očekávání negativní," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý. Farma s uzavřenými halami denně vybírá uhynulá zvířata, což ani ve starých zemích EU není běžné, kontroluje jejich zdravotní stav, má dezinfekční vstup do areálu, který je povinný až při nákaze. Pracovníci už několik let nechovají doma žádnou drůbež.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2019 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08