Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 neděle 16.prosince 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisSvaz: Záplavám nahrává vysoký podíl orné půdy v podhůří

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 3.4.2006
Záplavám v Česku nahrává vysoký podíl orné půdy v podhorských oblastech, kde voda po ornici rychle stéká do nižších poloh a navíc ji odnáší pryč, řekl to předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav. Podle jeho názoru by proto bylo žádoucí v podhůří rozšiřovat plochy trvalých travních porostů, tedy luk a pastvin. Ty jsou schopné zadržovat vodu a zajišťovat protierozní funkci krajiny. "Tráva je na svazích přirozenou a účinnou ochranou proti rychlému a náhlému odtoku vody do nižších poloh," uvedl Boleslav.

Záplavám v Česku nahrává vysoký podíl orné půdy v podhorských oblastech, kde voda po ornici rychle stéká do nižších poloh a navíc ji odnáší pryč, řekl to předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav. Podle jeho názoru by proto bylo žádoucí v podhůří rozšiřovat plochy trvalých travních porostů, tedy luk a pastvin. Ty jsou schopné zadržovat vodu a zajišťovat protierozní funkci krajiny.

"Tráva je na svazích přirozenou a účinnou ochranou proti rychlému a náhlému odtoku vody do nižších poloh," uvedl Boleslav. Svaz marginálních oblastí, který sdružuje přes 200 farem a zemědělských podniků, podle něj dlouhodobě upozorňuje na celkově vysoký podíl orné půdy v českém zemědělství - 74 procent, což vysoce převyšuje evropský průměr 53 procent.

"Dosavadní opatření v dotačních programech však zemědělce nijak výrazně nemotivují, aby půdu zatravnili a přešli na extenzivnější formy hospodaření, naopak," dodal.

Ministerstvo zemědělství hledá formy, jak zemědělce více motivovat k zatravňování a jinému způsobu hospodaření v podhorských oblastech, řekl ČTK Jiří Felčárek z odboru komunikace MZe. Nové možnosti by měl v tomto směru nabídnout od příštího roku nový Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, dodal.

Podle Felčárka by měly i v prevenci povodní pomoci mimo jiné programy cíleného zalesňování půd, platný zákaz pěstování erozivních hospodářských plodin na půdách nad určitou svažitost či kompenzace za omezené způsoby hospodaření v chráněných oblastech. Zařadit lze mezi tyto opatření také pěstování rychle rostoucích dřevin či alternativních plodin, ekologické zemědělství nebo odbahňování rybníků, uvedl Felčárek.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08