Tuhá zima a pole dlouho zakrytá sněhem posunou letos začátek jarních prací na polích v Jihočeském kraji zhruba o měsíc. Hnojení, orba a setí začínalo totiž v nižších polohách regionu obvykle počátkem března. Někteří pěstitelé se obávají také toho, že opožděný nástup jara se podepíše na nižších výnosech plodin, zasetých na podzim a oddálí i letní sklizně.
"U ozimého ječmene by mohla být úroda až o pětinu nižší. Strach máme rovněž o řepku," řekl ČTK předseda ZD Skalka v Jankově na Českobudějovicku Zdeněk Houška. Ozimy má družstvo zaseté zhruba na 500 hektarech z celkových 1400. V polovině týdne sníh ležel stále asi na 70 procentech polí, které Jankovští obhospodařují. Houška odhaduje, že ještě několik dní nebudou moci traktory vjet do polí.
"Zatím připravujeme stroje, mechanizaci a provádíme údržbářské práce," uvedl. Důležitý bude další vývoj počasí. Podle Houšky je nyní důležité, aby sníh odtával rychle, a aby se na povrchu země netvořila krusta, kvůli níž by nemohly klíčící ozimy dýchat. Pokud se farmářům podaří začít s jarními pracemi co nejdříve, letní sklizeň se výrazně neopozdí.
"Běžně jsme začínali mezi 5. a 10. července. Odhaduji, že letos začneme asi o deset dnů později," dodal předseda jankovského družstva.
Ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová naznačila, že problémy mohou v některých oblastech způsobit rovněž hlodavci nebo plísně. Výnosy ani kvalitu obilí nechtěla zatím odhadovat. I proto, že například v podhůří Šumavy jsou pole i na přelomu března a dubna stále pod sněhem.
"Samozřejmě, že jsou všichni už nervózní, ale nyní ještě nelze nic konkrétního říct. pokud bude mít nyní počasí normální průběh, nemusí to být nic dramatického," uvedla Hricová.