Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 24.ledna 2019   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisJihočeští zemědělci zahájí jarní práce zhruba o měsíc později

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 27.3.2006
Tuhá zima a pole dlouho zakrytá sněhem posunou letos začátek jarních prací na polích v Jihočeském kraji zhruba o měsíc. Hnojení, orba a setí začínalo totiž v nižších polohách regionu obvykle počátkem března. Někteří pěstitelé se obávají také toho, že opožděný nástup jara se podepíše na nižších výnosech plodin, zasetých na podzim a oddálí i letní sklizně. "U ozimého ječmene by mohla být úroda až o pětinu nižší. Strach máme rovněž o řepku," řekl ČTK předseda ZD Skalka v Jankově na Českobudějovicku Zdeněk Houška. Ozimy má družstvo zaseté zhruba na 500 hektarech z celkových 1400.

Tuhá zima a pole dlouho zakrytá sněhem posunou letos začátek jarních prací na polích v Jihočeském kraji zhruba o měsíc. Hnojení, orba a setí začínalo totiž v nižších polohách regionu obvykle počátkem března. Někteří pěstitelé se obávají také toho, že opožděný nástup jara se podepíše na nižších výnosech plodin, zasetých na podzim a oddálí i letní sklizně.

"U ozimého ječmene by mohla být úroda až o pětinu nižší. Strach máme rovněž o řepku," řekl ČTK předseda ZD Skalka v Jankově na Českobudějovicku Zdeněk Houška. Ozimy má družstvo zaseté zhruba na 500 hektarech z celkových 1400. V polovině týdne sníh ležel stále asi na 70 procentech polí, které Jankovští obhospodařují. Houška odhaduje, že ještě několik dní nebudou moci traktory vjet do polí.

"Zatím připravujeme stroje, mechanizaci a provádíme údržbářské práce," uvedl. Důležitý bude další vývoj počasí. Podle Houšky je nyní důležité, aby sníh odtával rychle, a aby se na povrchu země netvořila krusta, kvůli níž by nemohly klíčící ozimy dýchat. Pokud se farmářům podaří začít s jarními pracemi co nejdříve, letní sklizeň se výrazně neopozdí.

"Běžně jsme začínali mezi 5. a 10. července. Odhaduji, že letos začneme asi o deset dnů později," dodal předseda jankovského družstva.

Ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová naznačila, že problémy mohou v některých oblastech způsobit rovněž hlodavci nebo plísně. Výnosy ani kvalitu obilí nechtěla zatím odhadovat. I proto, že například v podhůří Šumavy jsou pole i na přelomu března a dubna stále pod sněhem.

"Samozřejmě, že jsou všichni už nervózní, ale nyní ještě nelze nic konkrétního říct. pokud bude mít nyní počasí normální průběh, nemusí to být nic dramatického," uvedla Hricová.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2019 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08