Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 sobota 26.září 2020   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisEU se chystá spolufinancovat pomoc drůbežářům

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 20.3.2006
Evropská unie by mohla ze svého rozpočtu přispět na pomoc drůbežářství, které je postiženo odbytovou krizí kvůli ptačí chřipce. Na dnešním zasedání ministrů zemědělství to uvedla evropská komisařka Mariann Fischerová-Bölová. Konkrétní návrhy míní předložit na příštím zasedání plánovaném na 25. dubna. "Je jasné, že nynější právní rámec neumožňuje zvládnout takovou krizi. Je třeba se vypořádat s poklesem spotřeby, citelném v některých členských zemích, a s poklesem cen. Zapotřebí jsou zvláštní opatření, která by mohla být spolufinancována členskými státy a komisí. Doufám, že budeme moci konkrétní opatření navrhnout na dubnové radě," uvedla komisařka.

Evropská unie by mohla ze svého rozpočtu přispět na pomoc drůbežářství, které je postiženo odbytovou krizí kvůli ptačí chřipce. Na dnešním zasedání ministrů zemědělství to uvedla evropská komisařka Mariann Fischerová-Bölová. Konkrétní návrhy míní předložit na příštím zasedání plánovaném na 25. dubna.

"Je jasné, že nynější právní rámec neumožňuje zvládnout takovou krizi. Je třeba se vypořádat s poklesem spotřeby, citelném v některých členských zemích, a s poklesem cen. Zapotřebí jsou zvláštní opatření, která by mohla být spolufinancována členskými státy a komisí. Doufám, že budeme moci konkrétní opatření navrhnout na dubnové radě," uvedla komisařka. Místo dalších podrobností pak dala najevo, že zvažovaná opatření by měla směřovat především k omezení produkce.

"Náš požadavek zněl, aby pomoc (výrobcům) poskytovala EU. Pokud by ji poskytovaly členské státy, tak se bojíme neférové soutěže, že by bohatší země velmi výrazně dotovaly své drůbežáře," řekl ČTK český ministr Jan Mládek. Rozhodování o konkrétních návrzích však také čeká až za pět týdnů.

Unijní legislativa až dosud počítá pouze s kompenzacemi farmářům, pokud jsou nuceni vybíjet chovy, ale neumožňuje krýt ztráty z poklesu poptávky. Pomoc drůbežářství ze strany EU je tak omezena na refundace exportních dotací; ty sice od počátku roku stouply o šest eur na 100 kg živých kuřat, respektive o deset eur u zmrazených, ale řada zemí z obavy z viru ptačí chřipky uplatnila zákaz dovozu z celé EU.

Kromě toho členské země mohou bez souhlasu Bruselu pomoci chovateli sumou 3000 eur během tří let, jiná státní pomoc musí podléhat schválení z hlediska unijních pravidel hospodářské soutěže. Francie například udělila pomoc ve výši 52 milionů eur, ale ztráty chovatelů se odhadují na 40 milionů eur měsíčně.

Sektor s více než půl milionem zaměstnanců produkuje v EU 11 milionů tun drůbežího masa ročně, obrat činí asi 20 miliard eur. Experti odhadují, že spotřeba drůbežího v EU kvůli obavám z ptačí chřipky klesne o 11 procent. Analytici odhadují ztráty odvětví na 300 milionů eur měsíčně.

Zatímco v Itálii spotřeba drůbežího klesla o 70 procent, v Česku podle ministra Mládka do 15 procent. "Zatím je to dobré, ale byl bych opatrný. Není úplně zřejmé, co se stane, až se ptačí chřipka konečně potvrdí i v ČR," dodal ministr.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2020 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08