Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 středa 21.října 2020   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisAnketa Strom roku 2005 má 12 finalistů

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 29.6.2005
Nadace Partnerství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR (MŽP) vyhlásila již pátým rokem celostátní anketu Strom roku. Informovala o tom dnes mluvčí MŽP Karolína Šůlová. Podle jejích údajů mohl svůj oblíbený strom navrhnout kdokoliv - jednotlivci, rodiny, obce, sdružení, školy, firmy a jakékoli další organizace v období od 21. března do 31. května 2005. Jednotlivé obce si mohli také zorganizovat místní regionální kola ankety. Včera se v Praze sešla jedenáctičlenná odborná porota, která z celkem 97 došlých návrhů nejsympatičtějších stromů vybrala 12 finalistů.

Nadace Partnerství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR (MŽP) vyhlásila již pátým rokem celostátní anketu Strom roku. Informovala o tom dnes mluvčí MŽP Karolína Šůlová. Podle jejích údajů mohl svůj oblíbený strom navrhnout kdokoliv - jednotlivci, rodiny, obce, sdružení, školy, firmy a jakékoli další organizace v období od 21. března do 31. května 2005. Jednotlivé obce si mohli také zorganizovat místní regionální kola ankety. Včera se v Praze sešla jedenáctičlenná odborná porota, která z celkem 97 došlých návrhů nejsympatičtějších stromů vybrala 12 finalistů.

O tom, který z nich se stane Stromem České republiky roku 2005, bude od 1. srpna rozhodovat veřejnost hlasováním mimo jiné pomocí DMS zpráv. „Návrhy jsou letos skutečně kvalitní a je vidět, jak anketa rok od roku stále víc zapouští kořeny do celé společnosti. Stromy nenavrhují jen jednotlivci, ale celé školy, města i regiony,“ uvedla členka poroty spisovatelka Marie Hrušková.

“Rozhodování poroty bylo tentokrát dramatické, každý měl jiné favority a mnohokrát jsme museli hlasovat. Těší mne, kolik lidí vidí stromy, jejich osobitou duši a chce jim pomoct,“ popsala Marie Hrušková. Při výběru finalistů ankety Strom roku zohledňovala porota složená z odborníků a partnerů ankety zejména příběh stromu a celkové zpracování návrhu. Rozhodující bylo i to, kolik lidí daný strom navrhlo a jaký význam má pro svoje místo, obec či region. Svou roli sehrál také vzhled a druh stromu a region, ve kterém se nachází.

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství [1] spolu s Ministerstvem životního prostředí v rámci programu Strom života [2], jehož generálním partnerem je Skanska CZ.„Anketou chceme upozornit na význam stromů pro životní prostředí. Prostřednictvím stromů chceme přivést lidi k zájmu o prostředí, ve kterém žijí. Jsem ráda, že stále více lidí chápe skutečný význam stromů,“ řekla Jana Dlabková z Nadace Partnerství.

Zvláštní kategorií jsou „Stromy hrdinové“. Tento titul získají stromy, kterým hrozí vážné nebezpečí vlivem lidské činnosti (stavba, doprava, emise či pokácení), na které je potřeba upozornit.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety proběhne v předvečer Dne stromů 19. října 2005 u příležitosti Koncertu pro stromy v Besedním domě v Brně. Odměnou pro vítězný strom bude jeho odborné dendrologické ošetření na jaře 2006. V případě, že strom bude zdráv, bude náhradní odměnou pro danou lokalitu výsadba nových mladých stromků za účasti veřejnosti.

Finalisté ankety Strom roku 2005:

Dub Bzdinka – Středočeský kraj

Votický javor – Středočeský kraj

Památná lípa u Ústějovské kapličky – Jihočeský kraj

Maxův klen u Kozího potoka – Karlovarský kraj

Lípa v Radonicích – Ústecký kraj

Největší jilm vaz – Liberecký kraj

Klamošská lípa – Královehradecký kraj

Ronovská líska – Pardubický kraj

Pernštejnský tis – Kraj Vysočina

Lípa Márinka v Habrovanech – Jihomoravský kraj

Lipnický Opičák – Olomoucký kraj

Skaštická lípa – Zlínský kraj

Titul Strom hrdina roku 2005 získaly:

1. Dub Karel – Hlavní město Praha

2. Prachatický jilm – Jihočeský kraj

3. Lípa v Kašovicích – Plzeňský kraj

4. Buk ve Smiřicích – Karlovarský kraj

5. Oldřichův dub v Peruci – Ústecký kraj

6. Tis v Novém Městě nad Metují – Královehradecký kraj

7. Lípa v Nebeské Rybné – Královehradecký kraj

8. Štikovská lípa – Kraj Vysočina

9. Nosislavská hruška – Jihomoravský kraj

10. Jedovnická lípa – Jihomoravský kraj

11. Vítkovská lípa – Moravskoslezský kraj

12. Orešák z Obecin in memoriam– Zlínský kraj

Podrobné informace o anketě Strom roku a její pravidla najdete na www.nadacepartnerstvi.cz nebo www.stromzivota.cz.

Kontakt:

Jana Dlabková, Nadace Partnerství, 608 002 789, strom.zivota@ecn.cz

Michal Veselý, Nadace Partnerství, 737 381 376, michal.vesely@ecn.cz

Poznámky:

[1] Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické projekty ve všech regionech České republiky. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí konsorcia Environmental Partnership. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 100 miliónů korun už na 1500 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů. Nadace je příjemcem příspěvku do nadačního jmění z Nadačního investičního fondu. Od roku 2004 se Nadace Partnerství sloučila s Nadačním fondem Josefa a Petry Vavrouškových.

[2] Program Strom života podporuje výsadbu především původních druhů stromů v České republice. Jedná se zejména o ovocné stromy, ale i jiné druhy stromů do stromořadí a alejí kolem cest či o osamocené stromy v krajině. Stejně jako výsadba stromů je důležitá i druhá strana projektu, a sice zapojení širokého spektra lidí do výsadeb stromů a následné péče o ně a o zvýšení zájmu veřejnosti o stromy a zeleň vůbec. Program funguje v České republice od roku 2000. Za tu dobu bylo vysázeno asi 9000 stromů a do jejichž výsadeb se zapojilo přes 5000 lidí z řad dětí, učitelů, rodičů, obyvatel malých obcí i městských sídlišť. Stromy jsou vysazovány dvakrát ročně, na jaře v březnu a dubnu a na podzim v říjnu a v listopadu. O finanční podporu svých projektů na sázení stromů se mohou přihlásit všechna občanská sdružení, školy a obce v České republice.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2020 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08