Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 neděle 16.prosince 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisObce chtějí začít vyrábět z dřevěného odpadu palivo

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 1.9.2004
Písecko Lidé z obcí v trojúhelníku mezi Ražicemi, Heřmaní a Drahonicemi budou moci do dvou let topit biomasou, tedy slisovaným dřevěným odpadem. Šest obcí na Písecku s přibližně pěti tisíci obyvateli utvořilo sdružení Zlatý vrch, které chce v bývalé jahodárně vyrábět toto palivo. Vytápění na biomasu je na rozdíl od topení uhlím ekologičtější a levnější až o čtvrtinu. Každá domácnost, která za zimu protopí v uhlí dvanáct tisíc korun, od roku 2006 zaplatí za topení podle odhadů devět až deset tisíc korun. Pokud tedy bude topit biomasou, jež bude v Heřmani vyrábět z dřevěného odpadu, pilin, štěpků a starých dřevin sdružení Zlatý vrch. Obce Ražice, Putim, Skály, Kestřany, Heřmaň a Drahonice chtějí, aby si jejich lidé nakoupili kotle na biomasu a topili s ní.

Písecko Lidé z obcí v trojúhelníku mezi Ražicemi, Heřmaní a Drahonicemi budou moci do dvou let topit biomasou, tedy slisovaným dřevěným odpadem. Šest obcí na Písecku s přibližně pěti tisíci obyvateli utvořilo sdružení Zlatý vrch, které chce v bývalé jahodárně vyrábět toto palivo. Vytápění na biomasu je na rozdíl od topení uhlím ekologičtější a levnější až o čtvrtinu.

Každá domácnost, která za zimu protopí v uhlí dvanáct tisíc korun, od roku 2006 zaplatí za topení podle odhadů devět až deset tisíc korun. Pokud tedy bude topit biomasou, jež bude v Heřmani vyrábět z dřevěného odpadu, pilin, štěpků a starých dřevin sdružení Zlatý vrch. Obce Ražice, Putim, Skály, Kestřany, Heřmaň a Drahonice chtějí, aby si jejich lidé nakoupili kotle na biomasu a topili s ní.

"Na plyn tady pomýšlet nemůžeme kvůli drahé plynofikaci. Lidem, kteří by o topení na biomasu měli zájem, bychom pravděpodobně i nakoupili a pronajali kotle. Dodavatele na dřevěný odpad už máme, technologii na výrobu peletek, které jsou produktem z tohoto odpadu, chceme koupit v Itálii," řekla starostka Skal Jitka Budínová.

Topení na biomasu je oproti kotlům na uhlí mnohem výhodnější. V porovnání s plynem už tolik předností nemá. "Výhodou je snadná dostupnost štěpků na výrobu biomasy. Každopádně kotle na biomasu jsou ale nákladnější investicí než plynové kotle, i když záleží na typu, výkonu a podobně, a každý musí počítat, že vzniká odpad v podobě popela. Také kvůli násypce peletek je třeba mít v domě kotelnu či větší místo, kdežto plynový kotel už lze pověsit klidně i do koupelny," řekl Miroslav Horažďovský ze společnosti Vaněk z Písku, která se prodejem kotlů a problematikou topení zabývá.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08