Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 20.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisPeníze z Phare do konce roku

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 25.8.2004
Evropská komise po sérii jednání s českou stranou předpokládá, že se do konce roku povede odstranit problémy, které způsobily zastavení výplat na nové projekty z programu Phare. Celkový objem pozastavených peněz se odhaduje na 120 miliónů eur, tedy asi 3,7 miliardy korun. "Potrvá to několik měsíců; do konce roku by měly být potíže odstraněny," řekl mluvčí komise Jean-Christophe Filori. Nevěděl, jaké konkrétní nedostatky komise v auditech v českých úřadech našla, byly prý však natolik závažné, aby přistoupila k tvrdému řešení. Obdobně postupovala také vůči Slovensku a Estonsku. Polsko stále ještě zkoumá.

Evropská komise po sérii jednání s českou stranou předpokládá, že se do konce roku povede odstranit problémy, které způsobily zastavení výplat na nové projekty z programu Phare. Celkový objem pozastavených peněz se odhaduje na 120 miliónů eur, tedy asi 3,7 miliardy korun.

"Potrvá to několik měsíců; do konce roku by měly být potíže odstraněny," řekl mluvčí komise Jean-Christophe Filori. Nevěděl, jaké konkrétní nedostatky komise v auditech v českých úřadech našla, byly prý však natolik závažné, aby přistoupila k tvrdému řešení. Obdobně postupovala také vůči Slovensku a Estonsku. Polsko stále ještě zkoumá.

Česká vláda se podle něj v červnu obrátila na komisi s žádostí, aby pokračovala v dosavadním systému předběžných kontrol, tedy aby nebylo nutné přecházet na systém EDIS. Při jeho aplikaci je řízení projektů od výběru až po schvalování a výplaty peněz svěřeno českým subjektům a komise provádí až následnou kontrolu.

"Česko se už stalo členským státem, a musí proto hospodařit s penězi EU jako členský stát," uvedl Filori. Podotkl, že EDIS české úřady trénuje na využívání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, kde bude mnohem více peněz než ve Phare. Za druhé je nezbytné jej zavést, protože delegace EK v Praze se bude postupně zmenšovat a nebude mít dosavadní kapacitu na kontroly.

Podle českého velvyslance při EU Jana Kohouta byly problémy způsobeny zanedbáním a také nedostatečnou pozorností k signálům, jež přicházely z bruselského Stálého zastoupení při EU.

Před dvěma týdny jednala v Bruselu delegace složená ze zástupců několika českých ministerstev. Té se prý povedlo některé otázky vyřešit a u jiných vyjasnit, jak se budou řešit. Předpokládá, že překážky pro nové projekty zmizí v horizontu týdnů.

Komise nyní očekává, že budou nedostatky zjištěné v auditech odstraněny a že česká strana schválí EDIS. Podle nejmenovaného zdroje EK kontroly ukázaly značné rozdíly mezi ministerstvy. Ty by se mohly záhy projevit i při čerpání ze strukturálních fondů.

Kohout potvrdil, že celková připravenost na nakládání s těmito penězi je sice dobrá, ale nerovnoměrná. Některé resorty podle něj zcela zaostávají za danými možnostmi.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08