Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisZ pálenic už voní ovocná kořalka

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 23.8.2004
Z pálenic v kraji se začíná linout vůně ovocných kořalek. Sezona výroby destilátů z úrody zahrádkářů a sadařů začala. První litry pálenky z plodů letošní úrody už jsou na světě. "Podle toho, jak letos vypadá ovoce, se zdá, že by v moštárnách a pálenicích mohlo být rušno. Ovoce je totiž drobnější, ale je ho hodně, a tak spíše než na uskladnění či kompotování je hodně lidí spíše využije právě k výrobě ovocné šťávy z lisování či kvasu na pálenku," míní zkušený sadař Richard Schwarz z Vranova na Rokycansku.

Z pálenic v kraji se začíná linout vůně ovocných kořalek. Sezona výroby destilátů z úrody zahrádkářů a sadařů začala.

První litry pálenky z plodů letošní úrody už jsou na světě. "Podle toho, jak letos vypadá ovoce, se zdá, že by v moštárnách a pálenicích mohlo být rušno. Ovoce je totiž drobnější, ale je ho hodně, a tak spíše než na uskladnění či kompotování je hodně lidí spíše využije právě k výrobě ovocné šťávy z lisování či kvasu na pálenku," míní zkušený sadař Richard Schwarz z Vranova na Rokycansku.

Letos se pálenky dočkají její milovníci o něco později než loni. To je ale dáno tím, že před rokem panovalo extrémně teplé a suché počasí, které umožnilo dřívější dozrávání plodů. "Letošek je vlastně normální stav. A co se týče úrody - výnosy budou asi dobré. Samozřejmě, že řada druhů ovoce ještě sklizena není, ale první výsledky napovídají, že letošek můžeme brát jako pěstitelsky úspěšný rok. Třeba švestek je letos opravdu hodně, možná i více dvakrát tolik co obvykle," říká předseda Unie destilatérů Václav Šitner. Podle něj podobná situace panuje i jinde v Evropě, a tak se na český trh dostávají i levné dovozy.

Kvůli vývoji počasí bude mít ale letos ovoce o něco nižší cukernatost než třeba loni. Znamená to, že na výrobu litru kořalky bude třeba větší množství ovoce. Ale na kvalitu pálenky vliv nemá.

Pálenka ale letos o něco podražila. Důvod? Vzrostla daň - spotřební i DPH. Litr padesátiprocentní kořalky tak bude většinou i o dvacet a více korun dražší než loni. "Zatím se ale nezdá, že by zákazníků, kteří si v pálenicích nechávají zpracovat ovoce, ubylo. Uvidíme, jak to bude v hlavní sezoně," říká Šitner. V kraji v poslední době vzniklo mnoho nových pálenic. Rostoucí konkurence dává lidem šanci si vybrat z více možností, kde nechat úrodu zpracovat. "Tento vývoj dává šanci přežít jen těm kvalitním provozovnám, a to je dobře," říká Václav Šitner.

"Hodně lidí si ale zakládá vlastní kvas. Pokud ale mají zákazníci zájem, stačí přivézt ovoce k nám a my se už o výrobu kvasu postaráme," říká majitel pálenice Jindřich Pohanka z Polánky u Kasejovic.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08