Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisČR by měla harmonizovat program bionafta s EU

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 25.10.2002
ČR by měla harmonizovat program bionafta s EU Úsporu finančních prostředků, automatické zajištění odbytu a možnost zvýšení tuzemské produkce metylesteru řepkového oleje (MEŘO) – suroviny pro výrobu bionafty, by mohla přinést stejná forma uplatnění bionafty v ČR podle modelu uplatňovaném v zemích Evropské unie. Domnívá se to generální ředitel dominantního tuzemského producenta MEŘO, František Janů z akciové společnosti SETUZA.

ČR by měla harmonizovat program bionafta s EU

Úsporu finančních prostředků, automatické zajištění odbytu a možnost zvýšení tuzemské produkce metylesteru řepkového oleje (MEŘO) – suroviny pro výrobu bionafty, by mohla přinést stejná forma uplatnění bionafty v ČR podle modelu uplatňovaném v zemích Evropské unie. Domnívá se to generální ředitel dominantního tuzemského producenta MEŘO, František Janů z akciové společnosti SETUZA.

Podle Janů se totiž v EU MEŘO automaticky přidává do klasické motorové nafty v podílu do pěti procent. V ČR se však vyrábí bionafta v poměru 31 procent MEŘO a 69 procent klasické nafty. Taková bionafta je ale dražší, neboť náklady na litr MEŘO činí zhruba 20 až 21 korun. Aby byla česká bionafta na pumpách vůči klasické naftě cenově konkurenceschopná, musí se její cena dotovat, další dotace poskytuje stát zemědělcům, kteří pěstují řepku pro výrobu MEŘO.

"Pokud by se MEŘO automaticky přidávalo do nafty jako v EU, zvýšila by se její cena pro motoristy zhruba o korunu," předpokládá Janů. Celý systém výroby MEŘO by ale již nebylo třeba dotovat. Automatický pětiprocentní podíl MEŘO v klasické naftě by podle odhadu Janů znamenal zvýšení odbytu MEŘO zhruba o 30 000 tun ročně oproti stávajícímu stavu, neboť by MEŘO bylo ročně zapotřebí asi 120 000 tun. To by ale navíc také znamenalo jistotu vyššího odbytu pro tuzemské producenty řepky na bionaftu.

AGRIS 25.10.2002

 


   [zobrazeno (19), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08