Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisKrok k EU: ČR splnila podmínky pro hospodářskou soutěž

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 25.10.2002
Krok směrem k EU: Česko splnilo podmínky pro hospodářskou soutěž Česká republika včera udělala jeden z posledních kroků, který musela učinit před vstupem do Evropské unie. Přijala přísné evropské podmínky pro hospodářskou soutěž. Skončila tak vyhrocená jednání, při nichž se řešil vleklý spor o státní pomoc pro české hutě i o budoucí tvář tohoto odvětví.

Krok směrem k EU: Česko splnilo podmínky pro hospodářskou soutěž

Česká republika včera udělala jeden z posledních kroků, který musela učinit před vstupem do Evropské unie. Přijala přísné evropské podmínky pro hospodářskou soutěž. Skončila tak vyhrocená jednání, při nichž se řešil vleklý spor o státní pomoc pro české hutě i o budoucí tvář tohoto odvětví. Česko souhlasilo s požadavky unie na zvýšení produktivity práce v tomto odvětví i na snížení výroby oceli o 470 tisíc tun do roku 2006, což se může velmi silně projevit ve zvýšení nezaměstnanosti v tomto odvětví. Ale pro tři klíčové ocelářské podniky se alespoň zvýšila šance na přežití. Letos a příští rok totiž mohou Nová huť, Vítkovice Steel a Válcovny Frýdek-Místek ještě dostat státní pomoc ve výši 268 milionů eur, tedy asi osm miliard korun. Pokud jde o hutě, uzavření jednání vázlo až do počátku tohoto týdne. Způsobila to nedůvěra Nizozemska k plánům na jejich restrukturalizaci. Jejich obavy se podařilo překonat až po víkendových jednáních. "Šlo o získání důvěry při uplatnění programu restrukturalizace a hlavně o to, že program bude doladěn a dopracován pro jednotlivé podniky. Jsou tam ještě nějaké věci, jež jsme se zavázali udělat do počátku příštího roku. Nizozemci hledali ujištění, že to tak bude a že nenastane překvapivá situace," uvedl hlavní český vyjednavač Pavel Telička.

Česká republika a Slovensko jsou první z "velkých" uchazečů, kteří jednání o volné soutěži uzavřeli. Dosud se to dařilo jen malým zemím: Kypru, Maltě, Slovinsku a třem státům Pobaltí. Po včerejšku má Česká republika ještě jeden úkol: musí předložit přehled pomoci poskytnuté bankám a tuto pomoc musí i zpětně posoudit Úřad pro hospodářskou soutěž. "Pokud tyto podmínky splněny nebudou, bude to vnímáno jako nová státní pomoc," uvedl Telička. V tomto případě bude celá věc spadat do pravomoci Evropské komise. Ta má sklon státní pomoc zakazovat. Je to i zkouška Úřadu pro hospodářskou soutěž, zda je schopen dohlížet na tuto oblast. Ve včerejších jednáních nepanovala přísnost jen na straně unie. Domáhala se jí i česká strana, a to u investičních pobídek. "Od roku 1998 postupujeme při jejich poskytování tak, aby byly v souladu s právem EU," tvrdil Telička a poukazoval na to, že u dalších uchazečů se to nedělo. Češi proto požádali, aby si unie na takové hříšníky "došlápla". Potíže má zejména Maďarsko, které není schopno uzavřít kapitolu "hospodářská soutěž" kvůli sporu o pobídky pro desítky svých podniků. Postoj Budapešti budí dojem, že Maďaři chtějí trvat na svém až do konce a sázejí na to, že jeden sporný bod jejich vstup do unie nezablokuje.

Mladá fronta Dnes 25.10.2002

 


   [zobrazeno (23), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08