Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 sobota 20.října 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisKomora: Potravináři investovali do přípravy na EU miliardy korun

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 7.11.2003
Miliardy korun investovali domácí potravináři do přípravy na vstup do Evropské unie tak, aby splňovali požadované standardy, řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Suma podle něj určitě překročila deset miliard, když podíl státních dotací a EU prostřednictvím programu Sapard nepřesáhl pětinu. Komora je přesvědčena, že rozhodující část výrobců je na vstup do unie připravena dobře.

Miliardy korun investovali domácí potravináři do přípravy na vstup do Evropské unie tak, aby splňovali požadované standardy, řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Suma podle něj určitě překročila deset miliard, když podíl státních dotací a EU prostřednictvím programu Sapard nepřesáhl pětinu. Komora je přesvědčena, že rozhodující část výrobců je na vstup do unie připravena dobře.

Evropská komise se ve středečním posudku pozastavila nad neplněním požadavků hygienických směrnic unie stovkami potravinářských provozů v Česku, zejména zpracovatelů masa a mléka. Od Česka EU požaduje okamžitá opatření k nápravě. "Zatím se zdá, že z více než 4000 provozů podléhajících schválení legislativu nesplní kolem 500," řekl k tomu mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Nevyhovující provozy ukončí činnost k 1. lednu příštího roku.

Potravinářská komora vidí rezervy v přípravách na vstup do unie spíše na straně státní správy. "Potravinářský průmysl je připraven, jestli někdo není připraven, je to státní správa," prohlásil Camplík. Komoru znepokojuje, že stát zatím nevytvořil podmínky pro čerpání peněz ze strukturálních fondů EU a není vybudována platební agentura pro agrární dotace. Zpoždění při její tvorbě vytkla i EU. Prostředky ze strukturálních fondů se přitom nyní jeví jako jediné, na které by si potravinářské podniky po vstupu do unie mohly sáhnout, řekl Camplík.

Rozčarování vyslovila Potravinářská komora také nad tím, že ministerstvo zemědělství letos místo slíbených 500 milionů korun určilo na dotace zpracovatelům jen 350 milionů korun. Návrh rozpočtu MZe na příští rok pak s těmito dotačními tituly pro potravinářské podniky nepočítá.

Podle předsedy Svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera většina kapacit v tomto oboru, který jen letos investoval do přípravy asi čtyři miliardy korun, projde kritérii EU. "Je ale otázka, jak silné ty podniky budou," prohlásil. Omezení dotací je podle něj nefér.

Pomalu se podle potravinářů rozvíjí projekt marketingové agentury na propagaci domácích agrárních produktů. Agentura nedostala podle Camplíka potřebné peníze ani personální obsazení. Po vstupu do EU se dá přitom čekat nárůst agrárních dovozů, a pokud se má udržet české zemědělství a potravinářství, je třeba zvýšit export. Ten se bez marketingové podpory podle PK těžko obejde, zvláště když ostatní státy svou produkci intenzivně propagují.

Potravináři také poukázali na zpoždění v přípravě legislativy, například veterinárních předpisů. V přijatých normách je podle nich řada nesouladů.

Mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa k výhradám Potravinářské komory uvedl, že platební agentura se připravuje a bude vytvořena včas. Pokud jde o dotace zpracovatelům, MZe podle něj hledá možnosti, ale státní rozpočet je napjatý. "Marketingová agentura je ve stádiu příprav. Lidé i prostředky vyčleněny budou," uzavřel.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08