Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisČechy čeká změna profesí, tvrdí unie

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 11.3.2003
Čechy čeká změna profesí, tvrdí unie Již druhý měsíc je v Česku bez práce rekordní počet lidí. Únorová míra nezaměstnanosti zůstala na lednových 10,2 procenta. Další desetitisíce se v budoucnu ocitnou před zásadním rozhodnutím: Buď si změní kvalifikaci a najdou si práci mimo "svůj" obor, nebo zůstanou na podpoře. Ze zprávy Evropské komise, která porovnává pracovní trh kandidátských zemí s unií, vyplývá, že v Česku pracuje příliš lidí v průmyslu - téměř čtyřicet procent. To je skoro dvakrát tolik než v Nizozemsku. Česko se tak ocitlo na první příčce mezi všemi budoucími členy unie. Nemálo dělníků se proto bude muset přeškolit na prodavače či instalatéry. Práci spíše než v továrnách najdou v podobných profesích. "Zaměstnanost ve službách v kandidátských zemích roste.

Čechy čeká změna profesí, tvrdí unie

Již druhý měsíc je v Česku bez práce rekordní počet lidí. Únorová míra nezaměstnanosti zůstala na lednových 10,2 procenta.

Další desetitisíce se v budoucnu ocitnou před zásadním rozhodnutím: Buď si změní kvalifikaci a najdou si práci mimo "svůj" obor, nebo zůstanou na podpoře.

Ze zprávy Evropské komise, která porovnává pracovní trh kandidátských zemí s unií, vyplývá, že v Česku pracuje příliš lidí v průmyslu - téměř čtyřicet procent. To je skoro dvakrát tolik než v Nizozemsku. Česko se tak ocitlo na první příčce mezi všemi budoucími členy unie. Nemálo dělníků se proto bude muset přeškolit na prodavače či instalatéry. Práci spíše než v továrnách najdou v podobných profesích. "Zaměstnanost ve službách v kandidátských zemích roste. Ale ne dostatečně, aby dokázala vstřebat přebytek pracovní síly," tvrdí experti unie ve svém materiálu.

"Vzhledem ke geografické poloze je česká ekonomika předurčena k další reorientaci k sektoru služeb," tvrdí i hlavní ekonom Patrie Online David Marek. "Z průmyslu by mohly mít šanci high-tech obory, které ale nejsou náročné na pracovní sílu."

Češi tak v budoucnu budou pracovat spíše ve firmách zaměřených na biotechnologie či farmacii. Právě na získávání takových investic se chce vedle elektrotechnického a automobilového průmyslu zaměřit i vládní agentura CzechInvest.

Hospodářské noviny 11.3.2003

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08