Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 úterý 17.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisV Evropské unii roste zájem o zemědělskou půdu

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 9.1.2003
V Evropské unii roste zájem o zemědělskou půdu Zemědělští podnikatelé v některých zemích Evropské unie zvyšují svůj zájem o nákup levné zemědělské půdy ve státech, které dostaly pozvání k členství v unii. Nejaktivnější jsou v tomto směru Nizozemci. "Není divu, vždyť zemědělské půdy v Nizozemsku ubývá, protože poldry v některých částech země zaplavuje moře. Navíc cena půdy, i když v posledních letech klesá, je stále velmi vysoká," uvedl jeden z podnikatelů, který nedávno ověřoval možnosti, jak přijít k půdě v Česku.

V Evropské unii roste zájem o zemědělskou půdu

Zemědělští podnikatelé v některých zemích Evropské unie zvyšují svůj zájem o nákup levné zemědělské půdy ve státech, které dostaly pozvání k členství v unii. Nejaktivnější jsou v tomto směru Nizozemci. "Není divu, vždyť zemědělské půdy v Nizozemsku ubývá, protože poldry v některých částech země zaplavuje moře. Navíc cena půdy, i když v posledních letech klesá, je stále velmi vysoká," uvedl jeden z podnikatelů, který nedávno ověřoval možnosti, jak přijít k půdě v Česku.

Průměrná cena hektaru zemědělské půdy v zemích patnáctky je zhruba 500 až 600 tisíc korun. Přesto, že loni hektar v Nizozemsku zlevnil o tři tisíce euro, jeho cena 34 500 euro (v přepočtu asi 1,1 milionu korun) dvakrát průměrnou cenu překračuje.

"Ještě výraznější jsou rozdíly ve srovnání s kandidátskými zeměmi," uvedl ekonom Petr Dvořák. V Česku se v průměru prodává hektar půdy od 55 do 75 tisíc korun. Na stejné úrovni je cena také v Polsku a Maďarsku, v ostatních zemích je však ještě nižší.

Odborníci však soudí, že ten, kdo by spekuloval s podstatným zvýšením ceny zemědělské půdy po vstupu do Evropské unie, prohloupí. Například v Maďarsku se očekává po vstupu jen mírné zdražení půdy. "Rozhodně však nepůjde o skok, který byl zaznamenán v posledních dvou letech, kdy půda prudce zdražila až o šedesát procent," uvedl jeden z analytiků. Obdobná situace bude i v Česku. "Zájem bude jen o velké zemědělské plochy, které umožní intenzivní obdělávání," dodal Dvořák. Navíc připravovaný mnohaletý zákaz prodeje půdy cizincům po vstupu bude vytvářet další bariéru pro zvyšování její ceny.

Moje noviny 9.1.2003

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08