V letních měsících se běžně setkáváme s vodním květem, který je spojen se zákazem koupání. Příčiny zelených vodních ploch jsou známy. Činností člověka se do povrchových vod dostává nadměrné množství živin, které ve spojení s intenzivním slunečním svitem a vyšší teplotou vody jsou doslova rájem pro řasy a sinice.
Využitím biotechnologií svítá naděje rychlého řešení nejen problematiky koupání, ale i odstraňování cyanotoxinů z nádrží pitné vody. Samozřejmě je zapotřebí pokračovat v preventivních opatřeních snižování látkového zatížení životního prostředí.
Technologie na omezení mikroskopických řas a sinic ve vodních nádržích spočívá v doplnění biotopu konkurenčními neškodnými mikroorganismy. Přidané bakterie část nadbytečných živin spotřebují samy. Dojde k metabolické reakci v neprospěch řas a sinic.
Přípravek Lakus Aqua, který bakterie obsahuje, byl nejprve testován v Toxikologické laboratoři Jihočeské univerzity České Budějovice a ve Výzkumném ústavu rybářství a hydrobiologie ve Vodňanech. Při testech byla důvodem pro použití bakterií skutečnost, že nebylo vidět na dno ani v jednometrové hloubce. Během několika dnů po aplikaci přípravku řasa ustoupila a i po měsíci je vidět dno v hloubce minimálně dva metry. U menších nádrží se cena pohybuje okolo 4 000,- Kč/ha. U velkých nádrží se náklady na ošetření proti řasám a sinicím pohybují v cenové relaci 2 haléře na m².
Stojí za zamyšlení, jestli předčasně ukončit sezonu koupání z hygienických důvodů nebo s přiměřeným finančním nákladem vodu ošetřit a koupat se dál.
Bližší informace žádejte na info@cab.cz