Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 20.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisTelička: Zemědělci po vstupu do EU chudší nebudou

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 28.11.2002
Telička: Zemědělci po vstupu do EU chudší nebudou Více peněz odmítá dát Evropská unie českým zemědělcům. Ti by je však mohli dostat z domácích zdrojů. Čeští vyjednavači dosáhli ve středu dalšího pokroku v přístupových jednáních s Evropskou unií. Po předložení dánského ˝balíčku˝ návrhů na konečné finanční podmínky rozšíření EU dohodla česká delegace s Evropskou komisí další ústupky, které však ještě musejí schválit také členské země unie.

Telička: Zemědělci po vstupu do EU chudší nebudou

Více peněz odmítá dát Evropská unie českým zemědělcům. Ti by je však mohli dostat z domácích zdrojů.

Čeští vyjednavači dosáhli ve středu dalšího pokroku v přístupových jednáních s Evropskou unií. Po předložení dánského ˝balíčku˝ návrhů na konečné finanční podmínky rozšíření EU dohodla česká delegace s Evropskou komisí další ústupky, které však ještě musejí schválit také členské země unie. Možná shoda se po úterním jednání rýsuje zejména v kapitole doprava, kde Evropská komise přijala české požadavky a během tohoto týdne o nich bude jednat s těmi členskými státy, které doposud uzavření kapitoly bránily. Přestože ještě dánský ˝balíček˝ zatím neodsouhlasil výbor stálých zástupců členských zemí (tzv. Coreper), dohoda je vysoce pravděpodobná i v otázce institucí. Zde bylo Čechům trnem v oku nerovné postavení v Evropském parlamentu, po částečném rozdělení mandátů pro Bulharsko a Rumunsko však stále zbývá ještě šest neobsazených křesel. Právě o ně bychom se měli rozdělit se stejně postiženým Maďarskem. Smazala by se tak nerovnost a Česko by mělo stejně míst jako podobně lidnaté státy.

Miliarda přijde na hranice

Složitá situace je nadále v kapitole zemědělství: zde stále zůstávají velké rozdíly v pohledu unie a Čechů. Praze se zdá být nepřijatelná zejména výše přímých plateb českým zemědělcům, jejich startovní výše na 25 procentech průměrných plateb v EU a délka přechodného období. Pokrokem je naopak předběžná dohoda o možnosti dorovnání plateb farmářům až do výše 40 procent ze státního rozpočtu a nově i další možnost dorovnávání z domácích zdrojů, a to až do úrovně platné před vstupem do unie. To znamená, že pokud měla kandidátská země před vstupem vlastní systém dotací zemědělcům, může ho plně využít i po 1. květnu 2004. ˝Problém přímých plateb se tím zužuje na diskusi o obilovinách, tam nás čekají složitá jednání,˝ řekl včera státní tajemník Pavel Telička. A dodal, že na summitu v Kodani 12. až 13. prosince očekává v tomto směru spolupráci se zeměmi visegrádské čtyřky. Určitého pokroku dosáhli čeští vyjednavači i v otázce zemědělských kvót. Unie zřejmě zvýší kvóty na chov ovcí i pěstování ovoce a zeleniny, trvá naopak na pro Čechy nepřijatelně nízkých kvótách na cukr, bramborový škrob a hovězí maso. Ve finanční a rozpočtové kapitole může podle posledních zpráv ČR počítat s podílem z částky 2,5 miliardy eur, kterou unie vyčlenila na ochranu svých vnějších hranic. Přestože bude ČR po vstupu do EU obklopena pouze členskými státy unie, může předběžně počítat s necelou miliardou korun na vybudování informačního systému a úpravu ruzyňského letiště. Další jednání proběhne v neděli nebo v pondělí. Do té doby čekají českou delegaci schůzky s domácími zemědělci i příprava nových protinávrhů.

Lidové noviny 28.11.2002

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08