Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pondělí 24.září 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisStrach z Evropské unie u uchazečů mizí

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 18.11.2002
Strach z Evropské unie u uchazečů mizí Obavy z Evropské unie mizí ve všech zemích, které do ní za rok a půl vstoupí. Podle posledního evropského průzkumu Eurobarometer z letošního podzimu se řady odpůrců vstupu do unie rozplývají. Zato posilují ti, kteří opatrně vyčkávají, co velký "krok do Evropy" jejich zemi vlastně přinese. Podpora pro členství v EU je nyní nejvyšší za poslední dva roky. Pravda, Čechů, Slovinců ani pobaltských národů se to příliš netýká - zato Maďaři a Slováci se v přízni překonávají.

Strach z Evropské unie u uchazečů mizí

Obavy z Evropské unie mizí ve všech zemích, které do ní za rok a půl vstoupí. Podle posledního evropského průzkumu Eurobarometer z letošního podzimu se řady odpůrců vstupu do unie rozplývají. Zato posilují ti, kteří opatrně vyčkávají, co velký "krok do Evropy" jejich zemi vlastně přinese. Podpora pro členství v EU je nyní nejvyšší za poslední dva roky. Pravda, Čechů, Slovinců ani pobaltských národů se to příliš netýká - zato Maďaři a Slováci se v přízni překonávají. Češi jsou spolu s pobaltskými národy největší skeptici: obvykle nečekají od unie žádné zvláštní zisky, jen těsná nadpoloviční většina důvěřuje unijním institucím a velká část lidí si myslí, že toho o unii ani moc nevědí. Češi si vůbec rádi udržují vyčkávací postoj, a platí to i v tomto případě. Dvě pětiny z dotázaných nemají názor na to, zda by Evropská unie měla mít svou ústavu, a ani euro je neláká tak jako obyvatele v jiných zemích.

Pro společnou měnu existuje sice i v české společnosti nadpoloviční většina, ale to má daleko k zájmu Slovinců (85 procent pro euro) či Poláků a Maďarů (70 procent je pro euro). Zato český vstup by v referendu podpořily téměř tři čtvrtiny těch Čechů, kteří chtějí jít hlasovat. Velkou neznámou je však volební účast ve všelidovém hlasování - v českém případě chce určitě hlasovat sotva polovina dotázaných. Útěchou je, že jsou to právě ti lidé, kteří podporují české členství v EU. Větší riziko odmítnutí Evropské unie a jejích projektů existuje jen v jedné z deseti vstupujících zemí: v Estonsku, kde jsou tábory přívrženců a odpůrců vstupu do EU dost vyrovnané (39 procent pro, 31 procent proti). Podobná situace je i v sousedním Lotyšsku. Svou roli může sehrávat fakt, že zde žije významná ruská menšina. Obecně se unie těší největší podpoře v těch zemích, které mají ke členství velmi daleko, jako je Rumunsko nebo Turecko. Ale neplatí to úplně. Podpora unie a jejích projektů je v Maďarsku či na Slovensku často stejně vysoká jako u zemí, které jsou zatím "nepřijatelné". A Turecko je zase jedinou zemí, kde by většina lidí odmítla zavedení společné evropské měny.

Mladá fronta Dnes 18.11.2002

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08