Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 20.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisPodpory zemědělství mají příští rok vzrůst nejméně na 32 mld. Kč

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 7.12.2005
Dotace do zemědělství by měly v příštím roce vzrůst nejméně na 32 miliard korun proti letošním zhruba 30 miliardám. Vyplývá to z prezentace, kterou měl na dnešním semináři Hodnocení a perspektivy agrokomplexu ministr zemědělství Jan Mládek. Zvýšit by se měly prakticky všechny základní položky podpor, jejichž jádro tvoří přímé dotace z EU a jejich národní dorovnání. Domácí zemědělci se těší od vstupu do EU výraznému nárůstu podpor. Loni se navýšily o víc než deset miliard na 26 miliard korun. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby podpory sice rostou, letos ale klesly příjmy zemědělství z výroby, u rostlinných komodit o osm až deset miliard korun, u živočišných asi o dvě miliardy korun.

Dotace do zemědělství by měly v příštím roce vzrůst nejméně na 32 miliard korun proti letošním zhruba 30 miliardám. Vyplývá to z prezentace, kterou měl na semináři Hodnocení a perspektivy agrokomplexu ministr zemědělství Jan Mládek. Zvýšit by se měly prakticky všechny základní položky podpor, jejichž jádro tvoří přímé dotace z EU a jejich národní dorovnání.

Domácí zemědělci se těší od vstupu do EU výraznému nárůstu podpor. Loni se navýšily o víc než deset miliard na 26 miliard korun. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby podpory sice rostou, letos ale klesly příjmy zemědělství z výroby, u rostlinných komodit o osm až deset miliard korun, u živočišných asi o dvě miliardy korun. "České zemědělství je tak čím dál víc závislé na dotacích, před čímž je třeba varovat," uvedl Veleba.

Za letošním snížením tržeb je zejména pokles výkupních cen rostlinných komodit. Omezuje se ale také výrobní základna odvětví, kdy například výrazně klesají stavy některých hospodářských zvířat, jako je skot či prasata. Naproti tomu rostou dovozy řady komodit ze zahraničí, uvedl Veleba. Importy zemědělského a potravinářského zboží loni převýšily exporty o více než 30 miliard korun. Agrární schodek tak převýšil zápornou bilanci celého zahraničního obchodu, která se poslední roky lepší a loni činila asi 22 miliard korun. Po vstupu do EU se v agrárním obchodě podařilo na zahraničních trzích prorazit spíš se surovinami než s výrobky s vyšší přidanou hodnotou, upozornil Mládek. Českému zemědělství by podle něj vyhovovalo o něco liberálnější prostředí uvnitř EU, rizikem je naopak další otevírání unie dovozům ze třetích zemí. Podíl zemědělství na hrubém domácím produktu od počátku devadesátých let klesá. V loňském roce nastal mírný obrat a hrubá zemědělská produkce představovala 4,36 procenta HDP proti 3,97 procenta v roce 2003.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08