Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 20.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisLetošní výnos 5,6 tuny hroznů z hektaru se blíží ročníku 2002

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 27.12.2004
Výnosem 5,6 tuny hroznů na hektar skončila letošní sklizeň moštových hroznů ve vinařských oblastech Čechy a Morava. Zpřesněný výsledek je o téměř dvě tuny vyšší než dosavadní odhady, a blíží se tak velmi kvalitnímu ročníku 2002. Průměrná cena suroviny se kvůli nižší cukernatosti dostala na 13,60 Kč za kilogram, což je o 1,20 Kč meziročně méně.

Výnosem 5,6 tuny hroznů na hektar skončila letošní sklizeň moštových hroznů

ve vinařských oblastech Čechy a Morava. Zpřesněný výsledek je o téměř dvě tuny vyšší než dosavadní odhady, a blíží se tak velmi kvalitnímu ročníku 2002. Průměrná cena suroviny se kvůli nižší cukernatosti dostala na 13,60 Kč za kilogram, což je o 1,20 Kč meziročně méně. Řekl to tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček. Průměrný obsah cukru v hroznech dosáhl 18,4 stupně, což bylo bezmála o jeden stupeň více než desetiletý průměr. Vinohradníci dodali ke zpracování podle svazového šetření hrozny v hodnotě 1,1 miliardy korun. "Při srovnání cen a výnosů byla ve vinohradnictví ztráta asi pět procent, zatímco loni asi desetinový zisk," uvedl Půček s tím, že asi pět let trvale roste podíl modrých hroznů.

Z celkové sklizně připadalo na modré moštové odrůdy zhruba 34 procent, což je meziročně o jeden procentní bod více. Výnosy se však ve srovnání s bílými odrůdami statisticky významně nelišily. Za kilogram modrých hroznů ale dostávali pěstitelé přibližně o 2,80 Kč více než za bílé. Nejvyzrálejší hrozny zpracovali vinaři ve vlastním podniku, naopak prodávaná i nakupovaná surovina měla cukernatost zhruba o jeden stupeň nižší. Výběrové šetření k výsledkům sklizně provedl Svaz vinařů ve 116 členských podnicích s celkovou plochou více než 4770 hektarů vinic, což je více než třetina plochy v celé zemi. Firmy sklidily bezmála 26.700 tun hroznů a dalších téměř 33.500 tun nakoupily. Sledovaný soubor pocházel ze všech vinařských podoblastí z celé republiky a zahrnoval i všechny formy vlastnictví.

Podle již dříve zveřejněných údajů bude letošní produkce vína zhruba 400.000 hektolitrů, což je zhruba o pětinu méně než loni. Domácí produkce vína přitom pokrývá českou spotřebu přibližně ze 40 procent. V České republice je nyní 18.700 hektarů vinic, dalších 500 hektarů tvoří rezervy po starších vyklučených vinicích. V posledních šesti letech stát do nové výsadby vinic investoval více než 2,5 miliardy korun.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08