Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 úterý 25.září 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisZelinářům ztěžují odbyt zvýšené levné dovozy, 500 ha zaorali

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 9.12.2004
České zelinářství se podle ministerstva zemědělství ocitlo v těžké situaci, protože výkupní ceny se vlivem levných dovozů dostaly velmi nízko, u hlavních druhů pod hranici rentability. Negativní roli hraje i politika obchodních řetězců. Pěstitelé z ekonomických důvodů v řadě případů zeleninu buď nesklidí nebo jsou nuceni ji zaorávat, což zatím učinili na 500 hektarech ploch. Sklizňová výměra se letos odhaduje na 16.000 hektarů. Zaorána byla zejména pole s hlávkovým zelím, cibulí, květákem, mrkví a kapustou.

České zelinářství se podle ministerstva zemědělství ocitlo v těžké situaci, protože výkupní ceny se vlivem levných dovozů dostaly velmi nízko, u hlavních druhů pod hranici rentability. Negativní roli hraje i politika obchodních řetězců. Pěstitelé z ekonomických důvodů v řadě případů zeleninu buď nesklidí nebo jsou nuceni ji zaorávat, což zatím učinili na 500 hektarech ploch. Sklizňová výměra se letos odhaduje na 16.000 hektarů. Zaorána byla zejména pole s hlávkovým zelím, cibulí, květákem, mrkví a kapustou. Největším dodavatelem zeleniny do Česka jsou Polsko, Španělsko a Slovensko. Objemy dodávek jsou v porovnání s předchozími roky vyšší, hlavně z Polska se importuje za výrazně nižší ceny. Vlivem příznivého počasí se letos zvýšily výnosy téměř všech druhů zeleniny. Odhaduje se, že celková produkce v tuzemsku dosáhne přibližně 420 tisíc tun, což by byl více než 40procentní nárůst proti minulému roku. Větší úroda zeleniny byla i v dalších zemích Evropy, což vyvolává na trzích EU převis nabídky nad poptávkou a pokles cen.

Zelinářství v Česku je v posledních letech na ústupu. Ještě koncem devadesátých let se plochy pohybovaly kolem 33 až 34 tisíc hektarů, v současnosti je to asi polovina. Klesá počet pěstitelů, zejména těch drobných. Loni byl jejich úbytek v meziročním srovnání více než pětinový. Letos tento trend bude zřejmě dál pokračovat, uvedlo MZe. Problémem českých zelinářů je podle ministerstva nízká organizovanost, což znamená slabší pozice při jednáních s obchodními řetězci. Jednotliví drobní pěstitelé prodávají svou produkci více méně nahodile a často jen za trochu přijatelných podmínek. V ČR je době pět organizací producentů uznaných Státním zemědělským intervenčním fondem v letošním roce. Mají spíše oblastní působnost.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08