Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 neděle 16.prosince 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisVláda schválila první ptačí oblasti

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 4.10.2004
Vyhlášení prvních šesti ptačích oblastí, které budou chránit ohrožené druhy ptáků, dnes schválila vláda svým nařízením. Ptačí oblasti jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Ta chrání celoevropské přírodní dědictví a proto její vytvoření Evropská komise pečlivě sleduje. Vláda dnes schválila ptačí oblasti Nechranice, Žehuňský rybník, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec, dalších 35 oblastí bude projednávat v nejbližší době.

Vyhlášení prvních šesti ptačích oblastí, které budou chránit ohrožené druhy ptáků, dnes schválila vláda svým nařízením. Ptačí oblasti jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Ta chrání celoevropské přírodní dědictví a proto její vytvoření Evropská komise pečlivě sleduje [1].

Vláda dnes schválila ptačí oblasti Nechranice, Žehuňský rybník, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec [2], dalších 35 oblastí bude projednávat v nejbližší době. “Jsem rád, že vláda s vyhlašováním ptačích oblastí konečně začala. Soustava Natura 2000 je vytvářena podle odborných kritérií po celé Evropě a některé země jako je Nizozemí či Dánsko do ní zařadily více než pětinu svého území [3]. Jedná se přitom o velmi industrializované státy, které těžko můžeme podezírat, že rezignují kvůli ochraně přírody na hospodářský růst. Jejich zkušenosti dokazují, že je možné skloubit obojí – chránit unikátní přírodu a přitom zabezpečit i potřebný rozvoj území. Věřím, že se to podaří i v České republice,” komentuje dnešní jednání vlády ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ochranný režim v ptačích oblastech bude méně přísný než v současných chráněných územích. Na všech územích bude stát podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Navíc tam, kde by vlastník byl přece jen nějakým způsobem omezen, má nárok na vyplácení kompenzací.

Podrobné informace včetně map najdete na stránkách www.natura2000.cz

Poznámky:

[1] Státům, které o ochranu lokalit soustavy Natura 2000 dostatečně nepečují, hrozí ze strany Evropské komise citelné sankce, může být ohroženo i čerpání prostředků z evropských fondů.

[2] Nechranice: husa polní a zimující vodní ptáci

Žehuňský rybník: bukáček malý, chřástal kropenatý

Orlické Záhoří: chřástal polní

Libavá: chřástal polní

Podyjí: strakapoud jižní, pěnice vlašská

Řežabinec: husa velká

[3] Navrhovaná plocha ptačích oblasti je v ČR nižší než v zemích srovnatelné velikosti jako je Rakousko se 14,7 % nebo Portugalsko s 9,4 %. V rozlohou menších státech je podíl ptačích oblastí na jejich území ještě vyšší, např. v Dánsku 22,3 %, v Nizozemí 24,1 %, v Belgii 14,1 %. Z přistupujících států pak Slovensko navrhuje 28 %, Maďarsko 15 %, Slovinsko 24 %, Estonsko 14 %.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08