Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 17.srpna 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisShoda v Bruselu umožní včasné rozšíření

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 29.10.2002
Shoda v Bruselu umožní včasné rozšíření Úspěch bruselského summitu Evropské unie, který v pátek dospěl k dohodě o omezení výdajů na společnou zemědělskou politiku a otevřel tak cestu k rozšíření unie, neukončil spory uvnitř patnáctky samotné.

Shoda v Bruselu umožní včasné rozšíření

Úspěch bruselského summitu Evropské unie, který v pátek dospěl k dohodě o omezení výdajů na společnou zemědělskou politiku a otevřel tak cestu k rozšíření unie, neukončil spory uvnitř patnáctky samotné.

Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira včera potvrdil, že si jeho šéf v Bruselu ostře vyměňoval názory s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem. Britský tisk předtím prozradil, že Chiraka rozezlil požadavek Londýna, aby se jeho čtvrteční dohoda s německým kancléřem Gerhardem Schröderem o financování agrární politiky ještě "přezkoumala".

Klíčovým bodem dohody, kterou těsně před bruselským summitem Německo s Francií vyjednaly, bylo stanovení stropu pro výdaje na společnou zemědělskou politiku do roku 2006 ve výši 45 miliard eur.

Vyjednaný kompromis odmítá například evropská komisařka pro finance Michaelle Schreyerová. "Je to špatné rozhodnutí. Náklady budou stále stoupat a reformy se dále odsunuly," řekla deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do historie se však summit v Bruselu zapíše tím, že se všech patnáct stávajících členských zemí unie rozhodlo přijmout návrh Evropské komise a rozšířit organizaci do roku 2004 o desítku nováčků včetně Česka a Slovenska. Potvrdily i harmonogram předvstupních jednání pro zbývající měsíce.

Členské země se na summitu shodly, že se přístupová smlouva doplní o "mechanismus ochrany jednotného vnitřního trhu", který bude možné spustit v případě nečekaných nesrovnalostí během prvních tří let po rozšíření.

Nově přijaté země se budou hned od vstupu podílet na přímých platbách pro své zemědělce. Za rok 2004 však dostanou jen 25 procent sazeb obvyklých u nynějších členů EU. Až do roku 2007 tato kvóta poroste vždy o pět procentních bodů ročně, poté o deset. Roku 2013 mají dosáhnout úrovně plateb, jaká je ve stávající unii.

Česká republika by měla podle prvních propočtů během prvních tří let svého členství od unie získat více než 600 miliónů eur (18,5 miliardy Kč). Summit rozhodl, že se noví členové nestanou hned čistými plátci, což by jinak hrozilo vzhledem k tomu, že příspěvky se platí okamžitě, zatímco některé platby až se zpožděním.

Jediným čistým příjmem pro Česko v roce 2004 by tak byly k tomuto účelu navržené kompenzace. Pocházet mají z rozpočtových rezerv EU a jsou určeny ke krytí případného deficitu českého rozpočtu. Ten by mohl vzniknout po zaplacení českého příspěvku do společného rozpočtu. Praha by totiž mohla platit více, než kolik by z Bruselu dostávala.

Harmonogram dalších jednání o vstupu do EU

2002 - 12.-13. prosince mají být na summitu v Kodani uzavřena přístupová jednání s deseti kandidátskými zeměmi

2003 - za řeckého předsednictví se má v dubnu v Aténách podepsat Smlouva o přistoupení

2004 - plánován vstup deseti zemí do EU, zatím není přesně určeno, od kterého data se stanou součástí unie

2007 - přijetím Bulharska a Rumunska by měla být nynější etapa rozšiřování uzavřena

Hospodářské noviny 29.10.2002

 


   [zobrazeno (12), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08