Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisNávrh EK na reformu cukerného režimu vzbuzuje výhrady nejen ČR

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 20.7.2004
Český nesouhlas s návrhem Evropské komise na radikální reformu cukerného režimu v EU vyjádřil dnes před kolegy z členských zemí český ministr zemědělství Jaroslav Palas. Výhrady však zazněly i od dalších zemí. Jádrem reformy, kterou EK navrhla minulý týden, je snížení zaručených výkupních cen cukru o více než 30 procent a výkupních cen cukrové řepy skoro o 40 procent v rámci vnitřního trhu EU. Výrobní kvóty, jež se přidělují jednotlivým členským státům, se mají postupně snížit na 14,6 ze 17,4 milionu tun, tedy o 16 procent.

Český nesouhlas s návrhem Evropské komise na radikální reformu cukerného režimu v EU vyjádřil dnes před kolegy z členských zemí český ministr zemědělství Jaroslav Palas. Výhrady však zazněly i od dalších zemí. Jádrem reformy, kterou EK navrhla minulý týden, je snížení zaručených výkupních cen cukru o více než 30 procent a výkupních cen cukrové řepy skoro o 40 procent v rámci vnitřního trhu EU. Výrobní kvóty, jež se přidělují jednotlivým členským státům, se mají postupně snížit na 14,6 ze 17,4 milionu tun, tedy o 16 procent. Právě tato součást návrhu nejvíce vadí České republice, protože by znamenala pokles dotované výroby v ČR o 72.000 tun. "Reforma je velmi neobjektivní, poškozuje nové členské země," řekl Palas s tím, že pozitivní ohlasy na návrh komisaře Franze Fischlera dnes neslyšel.

"Jistě, z úst všech zaznělo, že jistá reforma je nezbytná, ale tato forma evidentně přijata nebyla," dodal. Jak vysvětlil, Česká republika nemůže souhlasit s tím, aby se krátilo o 16 procent z obou českých kvót, pro vývoz i pro domácí trh, protože se vývozní kvóty pro dosavadní "patnáctku" a pro desítku nováčků vypočítávaly jinak. Česko by přišlo o celou kvótu na export i o téměř 13 procent domácí kvóty. Hrozí tak podle Palase, že nováčci by byli "rovnou postaveni do pozice nekonkurenceschopného outsidera", který by se stal odbytištěm přebytků ze šestice starých členů Německa, Francie, Nizozemska, Dánska, Rakouska a Belgie. Těm by zůstala kvóta i na vývoz. "Jsou to země pseudokonkurenceschopné, protože jejich vývozní kvóta byla vypočtena jinak, než v případě ČR a dalších nových zemí," míní Palas. Česko trvá na tom, aby kvóta pro domácí spotřebu zůstala nedotčena. Stejně tak odmítá záměr posílit kvóty pro výrobu izoglukózy, protože i tento krok by znevýhodnil státy, jež pěstují řepu, otevřel by trh náhradním sladidlům a postihl české farmáře. Ti by si ztrátu řepy nemohli nahradit pěstováním kukuřice pro izoglukózu. "Reforma je nevyhnutelná. Čím dříve se zahájí, tím lépe," zdůraznil naopak na závěrečné tiskové konferenci komisař Fischler. Podle něj otázka nezní, zda reformu uskutečnit, ale jak daleko lze zajít. Evropa se totiž každopádně musí nachystat na levnější cukr ze světa a stát se konkurenceschopnější, než dovoluje současný režim. Další kolo posuzování má následovat na říjnovém zasedání ministrů zemědělství. Nelze však vyloučit, že se prý reforma cukru bude dokončovat až napřesrok za britského předsednictví.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08