Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 úterý 25.června 2019   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisRolnický fond neumí privatizovat průhledně

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 28.6.2004
Ministerstvo zemědělství nechce, aby pohledávky potravinářských firem u konsolidační agentury byly prodány veřejně, při standardním výběrovém řízení nejvyšší nabídce. Chce je získat pro svůj Podpůrný a garanční rolnický fond. Pokud by ovšem fond tento převod prosadil, může to vést k nejasné privatizaci jedné z největších potravinářských firem v zemi - společnosti Setuza.

Ministerstvo zemědělství nechce, aby pohledávky potravinářských firem u konsolidační agentury byly prodány veřejně, při standardním výběrovém řízení nejvyšší nabídce. Chce je získat pro svůj Podpůrný a garanční rolnický fond. Pokud by ovšem fond tento převod prosadil, může to vést k nejasné privatizaci jedné z největších potravinářských firem v zemi - společnosti Setuza.


Právě Setuza je totiž největším soustem v balíku pohledávek - fond by za ni měl dát 460 miliónů korun, z celkové sumy 1,15 miliardy, již hodlá za pohledávky zaplatit. Fond pak může pohledávku přeměnit v akcie Setuzy. Zvýší tak svůj dosavadní zhruba třetinový podíl ve firmě. Tuto transakci navrhl už před několika měsíci dosavadní hlavní vlastník Setuzy, firma Český olej, ministerstvo ji nevyvrací.


Rolnický fond spolu s Českým olejem tak získají firmu očištěnou od dluhů, a bude moci dojít k její úplné privatizaci. S tou ministerstvo počítá. Potvrdili to už letos jak ministr Jaroslav Palas, tak šéf fondu Lubomír Netolický. Přitom fond ale vůbec nemusí vyhlásit na privatizaci veřejnou soutěž, zadat její jasná pravidla a výsledky veřejně vyhlásit. Naopak může firmu prodat komukoliv za cenu, kterou utají. Přesně tak totiž fond postupoval před několika měsíci, když prodával svůj kontrolní balík akcií v největších mlékárnách Madeta.


V lednu HN zjistily, že fond mlékárny prodal, aniž je veřejně nabídl. "Vše proběhlo transparentně, získala to nejvyšší nabídka," prohlásil poté Palas. Až dosud ovšem nezveřejnil ani cenu, za níž mlékárny vybranému zájemci prodal. Ani v případě privatizace Setuzy nebude muset fond nikomu skládat účty za prodej státního majetku. Fond má totiž podle Palase status nestátní firmy, a musí dodržovat obchodní tajemství. "Je nám to opravdu líto, že podrobnosti o prodeji Madety nemůžeme zveřejnit. Ale nepřejí si to ti, kteří akcie koupili," vysvětlil Palas před časem HN. "Pokud jde o prodej státních akcií Setuzy nebo dalších firem, které má fond, pak budeme postupovat stejně transparentně, jako u Madety," dodal tehdy.


Tichá privatizace mlékáren přitom vzbudila kritiku řady ekonomů. "Je to nesmysl, aby prodej byl utajen, vždyť fond prodává státní majetek," konstatoval například první náměstek ministra financí Eduard Janota. Odborníci přitom také poukazují na to, že pokud Palasovi skutečně brání ve zveřejňování činnosti fondu jeho status, pak může tato dosavadní pravidla bez problémů změnit. Ministr zemědělství totiž představuje sám valnou hromadu akciové společnosti, zvané Podpůrný a rolnický garanční a lesnický fond.


 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2019 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08