Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 sobota 20.října 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisRůst farmářské ceny prasat zvedne cenu masa odhadem až o pětinu

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 22.6.2004
Tuzemští spotřebitelé mohou v létě očekávat nárůst ceny vepřového masa na pultech zhruba o 15 až 20 procent. Projeví se tak zvýšení farmářské ceny prasat, která se po vstupu do Evropské unie vyhoupla z 28 Kč za kilogram v živém až na nynějších 33 Kč za kilo. "Suroviny je nedostatek," řekl dnes novinářům v Brně předseda představenstva odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba. Od 1. května navíc padly veškeré bariéry a chovatelé prasata vyváželi především do Německa a Rakouska, ale také Itálie.

Tuzemští spotřebitelé mohou v létě očekávat nárůst ceny vepřového masa na pultech zhruba o 15 až 20 procent. Projeví se tak zvýšení farmářské ceny prasat, která se po vstupu do Evropské unie vyhoupla z 28 Kč za kilogram v živém až na nynějších 33 Kč za kilo. "Suroviny je nedostatek," řekl dnes novinářům v Brně předseda představenstva odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba. Od 1. května navíc padly veškeré bariéry a chovatelé prasata vyváželi především do Německa a Rakouska, ale také Itálie. Propad na trhu po exportu odhadl Veleba na 20.000 až 30.000 kusů, přesná čísla však ještě nejsou k dispozici.

Dalším důvodem ke zcela novému posunu na trhu je trvale vyšší cena živých prasat v sousedním Německu, která je nyní 37,30 Kč z kilogram v živém a v příštím týdnu zřejmě dále poroste. "Zpracovatelé mohou buď omezit výrobu nebo zaplatit více," prohlásil Veleby s tím, že nyní skončily cenové konflikty s mnoha masokombináty. Ty stlačily od počátku roku ceny prasat natolik, že chovatelé prodělali odhadem za čtyři měsíce 1,5 miliardy Kč. pokr. jma jpt Nynější trh s vepřovým charakterizuje i soustavný pokles počtu prasnic, který dosáhl letos k 1. dubnu asi 251.000 kusů. Meziročně to bylo o 11,3 procenta méně a po zániku mnoha domácích chovů tento trend pokračuje. V červenci tak dodají zemědělci na trh asi o 15 procent prasat méně a kvůli nedostatku v okolních zemích bude problematický i případný import. "Zpracovatelé sami tlačí na cenu, která v tuzemsku roste," doplnil Veleba. Je vyloučeno, aby současný počet zpracovatelů přežil, domnívá šéf představenstva Centroodbytu. Podle jeho názoru nebudou mít surovinu a navíc je bude tlačit evropská konkurence. Řadě z nich chybí kapitálová přiměřenost a často se také sami navzájem z trhu vytlačují. Aktuální farmářské ceny na celém území republiky proto mohou chovatelé zjistit na internetových stránkách zemědělských nevládních organizací. Generální ředitel odbytového družstva Agropork Zdeněk Stávek připomněl, že zatímco v prvním čtvrtletí dodávalo družstvo na trh kolem 60.000 kusů prasat měsíčně, v dubnu a květnu to bylo jen 46.000 kusů a na letní měsíce je nabídka 39.000 kusů. Diskutované dovozy z Polska podle něj příliš nehrozí, protože i tam začínají prasata chybět a navíc nedosahují kvalit české produkce. Oba představitelé odbytových družstev se shodli, že se nijak výrazně nezvedne zájem o případnou obnovu zaniklých chovů. Dotace z EU jsou totiž hlavně určeny do zemědělských podniků přímo na půdu. Chybí také kvalitní obchodní vztahy mezi producenty obilí a chovateli prasat jako největšími odběrateli. "Až se zveřejní data o vývozech, bude možné říci, jaká je případná možnost zvyšování výroby," uzavřel Veleba. Tuzemští chovatelé by měli v budoucnu udávat cenu prasat za jatečně upravené tělo (JUT), tedy půlek bez vnitřností, štětin a vnitřního sádla. Po přepočtu z ceny v živém se na domácím trhu nyní ceny pohybuje kolem 45 Kč na kilogram JUT, v Německu je to o dvě koruny více.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08