Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 středa 24.října 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisStát chce dotacemi rozhýbat trh s půdou

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 15.12.2003
Rolníci mají většinu pozemků jen pronajatou. To jim bere jistotu pro podnikání a ztěžuje možnost získávat dotace z unie. Stát se rozhodl rozhýbat trh se zemědělskou půdou tím, že usnadní rolníkům její koupi. Bude proto dotovat půlmiliardou korun úvěry, které si zemědělci na nákup sjednají u bank. "Je to první pokus k rozvinutí trhu. Dosud je totiž situace patová. Na jedné straně jsou asi dva milióny vlastníků pozemků, kteří nevědí, co s nimi. Na straně druhé pak farmáři, kteří na ni nemají peníze," hodnotí krok státu ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Nejistota ve vlastnických vztazích také ohrožuje příjem některých agrárních dotací z Evropské unie.

Rolníci mají většinu pozemků jen pronajatou. To jim bere jistotu pro podnikání a ztěžuje možnost získávat dotace z unie. Stát se rozhodl rozhýbat trh se zemědělskou půdou tím, že usnadní rolníkům její koupi. Bude proto dotovat půlmiliardou korun úvěry, které si zemědělci na nákup sjednají u bank.
"Je to první pokus k rozvinutí trhu. Dosud je totiž situace patová. Na jedné straně jsou asi dva milióny vlastníků pozemků, kteří nevědí, co s nimi. Na straně druhé pak farmáři, kteří na ni nemají peníze," hodnotí krok státu ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.
Nejistota ve vlastnických vztazích také ohrožuje příjem některých agrárních dotací z Evropské unie. Ty jsou totiž vázány na dlouhodobost podnikání. Nedostane je farmář, který půdu nevlastní nebo nemá zaručen její nejméně pětiletý pronájem.
"Usilovali jsme o tuto podporu již dlouho. Česko je bohužel výjimečné v tom, že 92 procent půdy je jen pronajaté - a to ohrožuje perspektivu našeho hospodaření," zdůrazňuje Jan Miller z předsednictva Asociace soukromého zemědělství.

Zájemci se budou moci hlásit do speciálního programu Půda, vytvořeného Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, od 1. ledna.
"Podpora spočívá v tom, že budeme hradit rolníkům část úroku z hypotečního úvěru, který si na nákup půdy sjednají s bankou. Splatnost úvěrů bude rozložena až na dvacet let. Pro banky bude půjčka jištěna především půdou," vysvětluje mluvčí fondu Tomáš Vyšohlíd.
Zatím se podle něj programu zúčastní Česká spořitelna a GE Capital Bank, další banky se mají připojit později. "V těchto dnech jednáme s Ministerstvem zemědělství o konkrétních podmínkách, poté budeme informovat o přesné výši úroků i jejich krytí státem," uvedl mediální zástupce GE Capital Bank Milan Kříž. Obdobně postupuje i Česká spořitelna. "Garance hodláme posuzovat individuálně. Někde bude jištění úvěru zemědělskou půdou dostačující, jindy asi bude nutné dozajištění," dodává Barbora Závodská z odboru komunikace spořitelny.
Zástupci zemědělců většinou tvrdí, že zájem o půdu ze strany rolníků bude značný.
"Nezůstaneme tak při snaze o stabilizaci podnikání odkázáni jen na to, zda a kdy sněmovna projedná nový zákon, jenž by měl zajistit dlouhodobé pronájmy půdy," upozorňuje přitom tajemník Agrární komory Jan Záhorka. "Očekávám tak veliký zájem o program, že by se mělo uvažovat o posílení státní dotace," tvrdí Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu. Místopředseda Svazu vlastníků půdy František Janda je v hodnocení obezřetnější. "Program neodmítáme, ale celý problém s půdou to nevyřeší. Stát by měl zároveň více investovat do takzvaných pozemkových úprav," připomíná Janda. Díky pozemkovým úpravám je totiž podle něj možné některé plochy jednak zpřístupnit, jednak třeba z rozdrobených políček vytvořit plochu větší, která bude mít pro hospodaření význam."Je to samozřejmě šance i pro spoustu vlastníků - prodat svůj dosud vlastně bezcenný majetek. Ale je otázkou, zda i s dotací na to budou mít zájemci dost peněz. Trh se nerozvine hned," míní Janda.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08