Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 20.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisMinistři zemědělství EU nedospěli k závěrům, pohnuli však debatou

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 18.11.2003
Bez konkrétních rozhodnutí skončilo dnes v Bruselu zasedání ministrů zemědělství pětadvacítky nynějších a budoucích členských zemí Evropské unie. Debata o reformě společné zemědělské politiky se však v řadě odvětví posunula kupředu a přiblížila se k rozhodnutím, které mohou mít dopad třeba na české pěstitele cukrovky a cukrovarníky. Evropská komise předložila tři návrhy reformy společného trhu s cukrem, sahající od současného stavu až po naprostou liberalizaci.

Bez konkrétních rozhodnutí skončilo dnes v Bruselu zasedání ministrů zemědělství pětadvacítky nynějších a budoucích členských zemí Evropské unie. Debata o reformě společné zemědělské politiky se však v řadě odvětví posunula kupředu a přiblížila se k rozhodnutím, které mohou mít dopad třeba na české pěstitele cukrovky a cukrovarníky.

Evropská komise předložila tři návrhy reformy společného trhu s cukrem, sahající od současného stavu až po naprostou liberalizaci. Tu by třeba uvítali Dánové, naproti tomu Belgičané dávají přednost nynějšímu systému. Česká pozice se nalézá kdesi uprostřed: uvědomuje si potřebu změn, ale na stabilitě dosažené nedávno vydělávají pěstitelé i výrobci cukru. Změnu poměrů lze však očekávat od jara, kdy by EU měla dospět k rozhodnutí.

"Prostřední" návrh EK počítá se snížením ceny cukru z nynějších zaručených 630 eur za tunu, fakticky však 720 eur, na 450 eur; na světovém trhu se cena tuny cukru pohybuje okolo 210 eur.

Ministr Jaroslav Palas se dnes vyslovil pro pohyb k "jisté míře liberalizace se stabilizujícími prvky". Podobně zdrženlivé je také Rakousko, kde na pěstování cukrovky závisí okolo 10.000 rolnických rodin.

Ministr Palas rovněž předal komisařům Franzi Fischlerovi a Davidu Byrnemu žádost o pomoc unie při řešení dopadů posledních dvou případů výskytu tzv. nemoci šílených krav v ČR, což si vynutí nucené porážky asi 1100 zvířat.

Slovensko i ve jménu dalších přistupujících států nastolilo problém inventarizace a zpoplatnění nadměrných zásob u 54 druhů zemědělských a potravinářských výrobků. Tento požadavek EK klade na nováčky značné nároky a budí obavy ze znevýhodnění vůči "patnáctce".

Komisař Franz Fischler sice dal najevo, že zasedání ministrů není správným místem k debatě o nařízení EK, které má zabránit spekulacím s až "katastrofálními" následky pro společný trh. Avšak podle mluvčí české mise při EU Petry Mašínové naznačil ochotu k jednáním; ostatně Polsko má přijít na řadu již v úterý, ČR ještě termín nemá.

Citlivou otázku omezení rybolovu tresky v evropských vodách se šéfové resortu nakonec rozhodli odložit na prosincovou schůzku.

Ministři dnes v Bruselu diskutovali za bouřlivé kulisy demonstrace asi pěti tisícovek pěstitelů tabáku ze středomořských zemí EU proti Fischlerově reformě, která počítá s výrazným krácením dotací od roku 2005. Rovněž pětice ministrů z dotčených zemí, tedy Francie, Itálie, Španělska, Portugalska a Řecka, ve společném dopisu varovala před ztrátou pracovních příležitostí.

Fischler před novináři prohlásil, že reforma nemá vést k tomu, aby tabák zmizel z evropských polí, a přislíbil pomoc nejvíce dotčeným regionům.

Pěstování tabáku se v "patnáctce" věnuje podle odhadů na 110.000 farmářských rodin, na 400.000 sezonních pracovníků a 30.000 dělníků ve zpracovatelském průmyslu. Dotace pro pěstitele představují jednu miliardu eur z obálky 40 miliard na zemědělskou politiku. Evropská produkce ve výši 348.000 tun ročně pokrývá asi pětinu spotřeby v "patnáctce".

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08