Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 neděle 16.prosince 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisVláda podporuje obnovitelné zdroje jen na papíře

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 12.11.2003

Záměry energetické koncepce, že do roku 2010 bude z obnovitelných zdrojů pocházet 6 procent energie a do roku 2030 už 15 procent, se zdají podle odborníků zcela utopické. Dnes je to totiž jen 1,5 procenta a zlepšení je v nedohlednu.

"V rozpočtu ministerstva životního prostředí na příští rok není na podporu obnovitelných zdrojů energie ani koruna," uvedl poslanec a exministr životního prostředí Miloš Kužvart a dodal, že stejné to bohužel bylo i za jeho působení na ministerstvu. "Vše musí zachraňovat Státní fond životního prostředí, který je financován z poplatků podniků za znečištění,"konstatoval Kužvart a doplnil, že fond ročně dává na podporu obnovitelných zdrojů zhruba 800 milionů korun, ale ke skutečnému rozvoji by bylo zapotřebí zhruba 1,7 miliard korun ročně.

Zatímco v ČR se alternativní zdroje energie uplatňují jen okrajově, světový průměr činí už zhruba 13,5 procenta, v EU je to v průměru 6 procent. U nás se nejvíce využívá biomasa a vodní energie, okrajově pak větrná energie, pro niž nejsou vhodné podmínky, geotermální energie a nově i ve větší míře sluneční energie. Na konci října byla například v Dukovanech zprovozněna nová sluneční elektrárna. Její výkon (maximálně deset kW) bude oproti její jaderné sousedce 200tisíckrát nižší.

K tomu, aby byla energie z těchto zdrojů v Česku více využívána, brání podle odborníků kromě nedostatku financí ještě další dvě skutečnosti. Za prvé fakt, že alternativní zdroje proudu jsou ve srovnání s těmi klasickými o poznání dražší, druhým důvodem je geografická poloha Česka. Cena elektřiny z klasických uhelných či jaderných elektráren je zhruba 1,20 koruny za kilowatthodinu. Z vodních elektráren je o 30 haléřů dražší a z biomasy dvojnásobně dražší. Tři koruny stojí kilowatthodina vyrobená větrnou elektrárnou a deset korun kilowatthodina získaná ze slunce.

Do ceny elektřiny ale nejsou započítány náklady na likvidaci odpadů či škody způsobené emisemi, ty jsou u alternativních zdrojů nižší než u klasických. Odborníci odhadují, že skutečná cena elektřiny z konvenčního zdroje je ve skutečnosti minimálně o tři koruny vyšší. "Cenu konvenční elektřiny dále zvýší zavedení ekologické daně v příštích letech. Tím by se měla zvýšit konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů," řekl ekolog Martin Bursík.

Stát "čistou" energii také podporuje vyššími výkupními cenami či příspěvky na projekty. Rozvoji by měl pomoci i připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který má například garantovat po určitou dobu pevnou výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby podnikatelé měli jistotu, že se jim investice vrátí.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08