Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisVÚZE: ČR by měla podporovat pokračování změn agrární politiky EU

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 31.10.2003
Česká republika by měla podle zemědělských ekonomů podporovat pokračování změn zemědělské politiky EU ve směru větší orientace zemědělství na trh. Reformu, jejímž jádrem je částečné oddělení podpor od objemu produkce, schválili ministři zemědělství EU koncem září. "Reformu je třeba přivítat," řekl dnes na semináři k těmto otázkám ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

Česká republika by měla podle zemědělských ekonomů podporovat pokračování změn zemědělské politiky EU ve směru větší orientace zemědělství na trh. Reformu, jejímž jádrem je částečné oddělení podpor od objemu produkce, schválili ministři zemědělství EU koncem září. "Reformu je třeba přivítat," řekl dnes na semináři k těmto otázkám ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

Podle prvního náměstka ministerstva zemědělství Dušana Vaňka se Česko plně hlásí ke schválené verzi reformy. Požaduje však mimo jiné, aby se nenarušily podmínky dojednané v Kodani.

Hlavní předností změn je podle Douchy to, že tlačí zemědělství správným směrem a mohly by vést k cílům, které by sektor měl sledovat. Jde například o větší ohled na životní prostředí, údržbu krajiny či život na venkově.

Správným krokem je oddělení plateb od produkce, uvedl Doucha s tím, že se sníží administrativní náročnost zemědělské politiky a posílí orientaci farem na potřeby trhu. Principem je to, že hospodáři nedostanou dotace na objem produkce konkrétní komodity, ale na hektar obdělávané plochy. Rozhodnutí o tom, co vyrábět, tak není ovlivněno dotacemi. Pro Česko tento systém například znamená možnost plného čerpání přidělených podpor bez ohledu na plnění limitů výroby v podobě kvót.

Dalším bodem reformy je podmínění dotací dodržováním zásad správné zemědělské praxe, které mají zohledňovat například kvalitu či vliv na životní prostředí. Podle VÚZE je toto opatření nezbytné pro naplnění cílů reformy. Česká republika se však na ně bude muset připravit, což si vyžádá nemalé investice například v oblasti ochrany vod před dusičnany či pohody zvířat.

Reforma také zahrnuje snižování podpor pro velká hospodářství. Kdyby se tento záměr uplatnil v Česku v současnosti, dotklo by se omezování dotací podle Douchy "neuvěřitelného" množství obhospodařované půdy. Bude to tedy znamenat tlak na další změnu struktury farem, či na větší využití úspor z velikosti.

Pokud jde o další směřování společné zemědělské politiky EU, má Česká republika v mnohém podobný postoj jako Velká Británie, uvedl na semináři státní tajemník britské mistryně životního prostředí, výživy a rozvoje venkova lord Whitty. Změny agrární politiky byly jedním z hlavních témat dnešního jednání Whittyho s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem.

Británie patřila ke stoupencům reformy, kterou britský státní tajemník označil za velmi radikální. Zemědělci se jejím vlivem stanou podnikateli, kteří reagují na změny na trhu. "Očekáváme, že příjmy farem v Británii stoupnou o pět až deset procent," uvedl Whitty. Británie podle něj hodlá reformy realizovat co nejdříve.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08