Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisPodíl recyklace obalových odpadů v EU se zřejmě zvýší

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 15.7.2003
Evropský parlament schválil 2. července návrh novely směrnice o obalech a obalových odpadech. Podle nového znění, které však zatím nevstoupilo v platnost, se na více než dvojnásobek zvyšují požadavky na míru recyklace obalového odpadu. Podle evropské komisařky pro životní prostředí Margot Wallströmové představuje schválení návrhu Evropským parlamentem "další milník na cestě k tomu, aby se recyklace obalů stala v pravidlem v 15ti členských státech a v brzké budoucnosti i v přistupujících státech".

Evropský parlament schválil 2. července návrh novely směrnice o obalech a obalových odpadech. Podle nového znění, které však zatím nevstoupilo v platnost, se na více než dvojnásobek zvyšují požadavky na míru recyklace obalového odpadu.

Podle evropské komisařky pro životní prostředí Margot Wallströmové představuje schválení návrhu Evropským parlamentem "další milník na cestě k tomu, aby se recyklace obalů stala v pravidlem v 15ti členských státech a v brzké budoucnosti i v přistupujících státech". Walströmová také vyjádřila naději, že dohadovací řízení mezi Parlamentem a Radou bude krátké a směrnice tak brzy vstoupí v platnost.

Podle novely by se mělo využívat (tj. recyklovat či spalovat s využitím energie) minimálně 60 hmotnostních procent obalového odpadu. Minimálně 55 hmotnostních procent by se mělo recyklovat. Rada EU navrhuje pro recyklaci i maximální limit - 80 % - což ovšem Evropský parlament odmítá.

V návrhu jsou stanoveny i recyklační cíle pro jednotlivé materiály: 60 % pro sklo a papír a lepenku, 50 % pro kovy, 22,5 % pro plasty a 15 % pro dřevo.

Není ale jasné, od kdy tyto nové recyklační kvóty začnou platit - to bude předmětem dohadovacího řízení mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Termíny se liší o 2 roky: Radě by stačilo jejich splnění do konce roku 2008, Parlament navrhuje o dva roky kratší termín. Nové členské státy včetně České republiky by měly splnit cíle vytyčené v této směrnici s maximálně osmnáctiměsíčním zpožděním.

Podle dosavadní směrnice mají členské státy EU využívat mezi 50 až 65 hmotnostními procenty obalových odpadů a recyklovat mezi 25 až 45 procenty. Pro všechny obalové materiály platí minimální míra recyklace 15 %.

Česká republika si ve smlouvě o přistoupení k EU vymínila nižší kvóty: ke dni přistoupení hodlá využívat 39 procent obalových odpadů a v roce 2004 45 procent. Také plastových obalů máme ke dni přistoupení využívat jen 10 % a 12 % v roce 2004.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08