Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 čtvrtek 19.července 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisAgrární komora vyzvala rolníky k založení odbytových družstev

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 1.7.2003
Ke vstupu do odbytových družstev vyzvala minulý týden zemědělce z Tachovska Okresní agrární komora v Tachově. Sdružování a společný tlak na stanovení stabilních výkupních cen komodit je podle komory jediným způsobem, jak uchránit prvovýrobu před ztrátami.

Ke vstupu do odbytových družstev vyzvala minulý týden zemědělce z Tachovska Okresní agrární komora v Tachově. Sdružování a společný tlak na stanovení stabilních výkupních cen komodit je podle komory jediným způsobem, jak uchránit prvovýrobu před ztrátami.

Výzva je v těchto dnech velmi aktuální. Minulý týden zasedal věřitelský výbor stříbrské mlékárny, která před lety zkrachovala a dodnes dluží zemědělcům desítky milionů korun. "Ukazuje se, že pohledávky budou uspokojeny pouze z pěti procent," spočítal člen věřitelského výboru Miroslav Bečvář. Agrární komora v Tachově je přesvědčena, že kdyby producenti mléka byli v minulosti organizovaní v odbytovém družstvu, o své peníze by nepřišli. "Silné družstvo by totiž dokázalo včas přesměrovat dodávky do jiné mlékárny, do takové, která by platila," je přesvědčen předseda komory Vladimír Burián. Dnes je situace ve stříbrské mlékárně stabilizovaná, poté, co jí koupila společnost Alimpex, znovu prosperuje. Zemědělci přesto dál ztrácejí. "Vloni v červnu se dal litr mléka prodat za 8,25 korun. Dnes dostaneme už jen 7,50 korun," vadí zemědělcům. "Je to neadekvátní. Myslím, že silné odbytové družstvo by si dokázalo hrozbou zastavení dodávek vynutit vyšší cenu," míní Miroslav Bečvář. Podmínkou ale je, aby družstva nebyla regionální. "Pro celou republiku by měla být dvě až tři silná odbytová družstva. Vyjednávala by nejvýhodněší ceny mléka, vepřového masa, hovězího, i ceny kuřat, kde momentální výkupní cena 20,50 za kilogram je nejrychlejší cestou k bankrotu," představuje si Bečvář. Zvlášť by prý mělo působit obilnářské družstvo. "Ceny této komodity jsou totiž stejné, jako v roce 1988, a není síla, která by to změnila k lepšímu," uvědomují si rolníci z rostlinné výroby. Členství v odbytových družstvech je v okrese ale stále přijímáno vlažně. Počet těch, kteří nikam nevstoupili, je dvakrát vyšší, než organizovaných zemědělců. "Odbytová družstva jsou k ničemu. Například Agropork má celorepublikovou působnost, 42procentní podíl na trhu s vepřovým masem. A stejně nedokázal zvednout cenu na hranici rentability, která je asi 35 korun za kilo. Já s prasaty idružstvy končím," řekl agronom rodinné farmy Jan Ryneš z Lestkova. Naopak společnost Agročas Částkov je ráda, že patří pod křídla Agroporku. "Pořád ještě dostáváme o dvě koruny na kilogram více, než je běžná tržní cena," vyzdvihl jednatel firmy Miroslav Bečvář.

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08