Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 17.srpna 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisNízké mzdy lákají do Česka investory

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 20.1.2003
Nízké mzdy lákají do Česka investory Čeští zaměstnanci bývají označováni jako levná pracovní síla. To je sice v běžném životě nevýhoda, ale zároveň jde o nejsilnější lákadlo pro investory. V porovnání s největšími konkurenty ve středoevropském regionu jsou výdělky výrazně nižší než v Česku pouze na Slovensku, zhruba o čtvrtinu. Tato konkurenční výhoda v kombinaci se zklidněným politickým prostředím se už začíná odrážet ve stále větším zájmu zahraničních firem o tamní trh.

Nízké mzdy lákají do Česka investory

Čeští zaměstnanci bývají označováni jako levná pracovní síla. To je sice v běžném životě nevýhoda, ale zároveň jde o nejsilnější lákadlo pro investory. V porovnání s největšími konkurenty ve středoevropském regionu jsou výdělky výrazně nižší než v Česku pouze na Slovensku, zhruba o čtvrtinu. Tato konkurenční výhoda v kombinaci se zklidněným politickým prostředím se už začíná odrážet ve stále větším zájmu zahraničních firem o tamní trh. Posledním příkladem z minulého týdne je rozhodnutí francouzské automobilky PSA Peugeot-Citroën vybudovat svůj nový závod v západoslovenské Trnavě. O investici za 21 miliard korun se ucházel neúspěšně i český Žatec, Polsko či Maďarsko.

Nejdražší jsou Poláci

Nejdražší z těchto čtyř zemí vycházejí Poláci, jimž zaměstnavatelé v průměru platí o třetinu více než Čechům. Zatímco pokladní v tuzemském obchodu si vydělá v průměru devět tisíc korun, ve Varšavě o šest tisíc více. Rozdíly jdou částečně na vrub vyšší inflaci, protože ceny v Polsku jsou asi o třetinu vyšší než v Česku. Kromě toho Poláci tratí i na vysokých odvodech z hrubé mzdy, které jim ukousnou asi polovinu platu oproti asi 40 procentům v Česku. Přibližně stejně jako Češi si dnes vydělávají Maďaři, zejména díky rychlému tempu, jímž jdou v Maďarsku platy vzhůru. "Tamní vláda si dala dokonce za cíl dosáhnout během několika let sedmdesáti procent mzdové hladiny v Evropské unii," říká Jan Vlach z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Vstup do EU zvedne platy

Výrazný impuls vedoucí k ještě rychlejšímu nárůstu platů by měly všechny kandidátské země získat již vstupem do Evropské unie. Nejvyššího růstu platů by se měli dočkat lidé pracující především ve službách, v oborech, jako jsou bankovnictví, pojišťovnictví, komunikace, informační technologie. Právě tyto profese se přitom již dnes drží na prvních příčkách žebříčku, pokud jde o nárůsty výdělků. Šanci lépe konkurovat na evropském trhu a dopřát si tak větší mzdy budou mít i české firmy, pro něž není problém pracovní sílu "vyvézt". Především stavební společnosti či dopravci. Přesnějším odhadům, která povolání budou mít v cizině zelenou, však brání zatím nejasné podmínky ohledně volného pohybu pracovních sil. Zatímco některé země, jako Anglie, se nechtějí po vstupu nových členských zemí přílivu pracovníků nijak bránit, Německo či Rakousko chce na několik let práci cizinců omezit.

Čeští odborníci zamíří do Ruska

Šance Čechů, Poláků či Slováků pracovat v unii však budou mít i limity v podobě ekonomické kondice jednotlivých zemí. Přílišnou poptávku asi nelze očekávat z Německa, které se potýká s téměř nulovým růstem a letos půjde možná i dolů. "Ekonomika se čím dál víc zpomaluje a inflace, i když je nízká, ujídá i ony minimální nárůsty mezd," potvrzuje špatné šance najít práci v této nejsilnější evropské ekonomice Mans Martensson ze společnosti European Foundation for Living and Working Conditions sídlící v irském Dublinu. Naopak výrazněji rostly podle něj mzdy v posledních třech letech v Belgii, Francii, Itálii, Irsku, Lucembursku a Nizozemsku. Na první pohled paradoxně však mohou čeští zaměstnanci začít vyrážet za prací i opačným směrem - na východ. "Češi mohou zapracovávat odborníky v Rusku či v pobaltských republikách, tedy dělat to, proč dosud jezdili k nám Italové či Němci," říká Radek Primus z konzultantské společnosti Kienbaum.

Mladá fronta Dnes 20.1.2003

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08