Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 12 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/_head.php on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 17 Deprecated: Function split() is deprecated in /var/www/html/cab/jz/counter/counter.php on line 18 Šance pro jihozápad
 pátek 17.srpna 2018   přihlásit se   nápověda   

O nás!   Zpravodaj   Projekty   Rukověť starosty   Přehled subjektů   Spolup. sdružení   Komerční firmy   Kontakt   Odkazy  

home         Žeryk
Šance - Jednotlivé adresáře - levé menu

jz.cz

 Menu  
 Počet přístupů  

celkem přístupů: více o počtech přístupů...
 160161 
 Kontakt  

Šance pro jihozápad
Klenčí p. Č. 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

tel/fax: 379 794 511
mail:sance@jz.cz http:www.jz.cz

 Partneři  


Komerční banka, a.s.
Komerční banka a.s.


CompAct Bohemia s.r.o.
CompAct Bohemia s.r.o.


AgAkcent s.r.o.
AgAkcent s.r.o.Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Drůbežářský závod Klatovy a.s.Perri

 Doporučujeme  

    Zpravodaj - agrisDotace EU ohlídá profesionál, starostové na to sami nestačí

 Kategorie: Zpravodaj - agris

datum: 13.1.2003
Dotace EU ohlídá profesionál, starostové na to sami nestačí Tři desítky obcí sdružených v Jemnickém mikroregionu se rozhodly, že si zaplatí člověka na hlídání dotačních peněz. Proč? Aby i ty nejmenší vesnice získaly finance z EU. Tam totiž pracují převážně neuvolnění starostové, pro něž je zhola nemožné připravit správně všechny podklady žádosti o dotaci. "Dotací z fondů Evropské unie jsou celé mraky. Chceme najít schopného profesionála, který obcím pomůže s přípravou podkladů.

Dotace EU ohlídá profesionál, starostové na to sami nestačí

Tři desítky obcí sdružených v Jemnickém mikroregionu se rozhodly, že si zaplatí člověka na hlídání dotačních peněz. Proč? Aby i ty nejmenší vesnice získaly finance z EU. Tam totiž pracují převážně neuvolnění starostové, pro něž je zhola nemožné připravit správně všechny podklady žádosti o dotaci. "Dotací z fondů Evropské unie jsou celé mraky. Chceme najít schopného profesionála, který obcím pomůže s přípravou podkladů. Bude hlídat, jaké peníze mohou obce získat," přiblížil jemnický místostarosta Antonín Finda s tím, že jemnická radnice pro dotyčného pracovníka uvolní prostory v úřadě. "Zajistíme také počítačové vybavení. Na provozu by se pak podílely všechny obce podle počtu obyvatel," dodal Finda. Podle jemnického starosty Milana Havlíčka, předsedy mikroregionu, zasedne výbor na konci ledna. "Musíme společně najít vhodného člověka. Nedokážu říci, kdy to bude. Kritériem je pro nás zkušenost v této oblasti. Také by měla být znalost cizího jazyka, a pochopitelně práce s počítačem," poznamenal Havlíček. Neuvolněný starosta Police u Jemnice Karel Janoušek soudí, že profesionál na dotace se obcím určitě vyplatí. "Hlídal by peníze z grantů, objížděl školení. Vhodným kandidátem by mohla být některá ze dvou okolních starostek, které už nevykonávají funkci," uvedl Janoušek.

"Mohlo by to být řešení," reagoval jemnický Havlíček. Odbor regionálního rozvoje jihlavského krajského úřadu aktivitu obcí vítá. "Především v oblasti projektových dokumentací jsou mezery. Obcím může být vhodně zvolený člověk velkým přínosem. Nabízíme pomoc při proškolování," konstatovala Věra Jourová z krajského regionálního rozvoje. Dodala, že to, co obce investují do pracovníka, se jim během dvou let vrátí. Zkušenosti už na Vysočině jsou. Mikroregion Telčsko, kde je zhruba 34 vesnic, založil vlastní kancelář se dvěma pracovníky. "Hodně záleží na aktivitách samotných obcí. Pracovník informuje starosty o známých dotačních programech. Pokud je obec schopna splnit podmínky, podává pod patronací mikroregionu projekty. Provoz kanceláře hradí obce podle počtu obyvatel," vysvětlil telčský tajemník Oldřich Zadražil. "Fungujeme od roku 1999. Roční rozpočet na náš provoz je okolo půl milionu korun. První dva roky jsme byli financováni z grantu. Nyní si část platí obce, část je z dotací a zbytek pokrýváme vlastními zdroji," řekl manažer kanceláře Petr Novák.

Mladá fronta Dnes 13.1.2003

 


   [zobrazeno (0), přeposláno (0), tisknuto (0)]

Šance - Intranet - pravé menu

jz.cz

 Doprava  
 Aktuality  
 Nepřehlédněte  
 Intranet "Šance"  
 (c) 2000-2018 Šance pro jihozápad aktualizace:  13.11.2008 10:03:08